Bitkiye dayalı beslenme ile veganizm ayrı bir şey. Bir insan sağlık açısından salt bitkiye dayalı beslenmeyi diyetine uygulayabilir. Veganizm ise gıdadan kozmetiğe, temizlik ürününden herhangi bir şeye kadar hayvan sömürüsü karşısında durmaktır. 

Vegan olmak ise sizi sağlıklı yapmaz. Sağlıklı olmak sizin kendinize bakmanızla alakalı bir şey. Vegan olmak hayvan sömürüsüne karşı etik bir seçimdir. Kendi adıma sağlığıma önem vermeye çalışan biriyim. 2017 yılındayız ve bizlerin birçok şeye erişimi kolay. Tembellik yapmayarak temiz gıdamızı bile üretebiliriz. Sağlıklı olmak için vegan alternatif gıdaları (vegan sucuk, peynir vesaire için kullandığım kalıp) çok da tüketmemize gerek yok.

Veganlığı tercih edenler veya kafasında soru işareti olanlar için protein ile ilgili bir yol haritası çıkarmaya çalıştım. Eğer beslenme ile ilgili bir probleminiz varsa lütfen bir uzmana danışın ve ülkemizde de bitkiye dayalı beslenme uzmanları da mevcut.

Protein nedir?

Günlük almamız gereken hayati besin değerlerimizden biri olan protein kaslarımızı besler, kemiklerimizi kuvvetli tutar ve hatta beyinde nörotransmitter fonksiyonunu etkiler. Gıdalardan edindiğimiz amino asitlerin zincir halinde birbirine bağlanması sonucu oluşan büyük organik birleşiklerdir. Yeterli protein olmayınca enerji kaybı, saç dökülmesi, kas kaybı ve zihinsel odaklanma sorunları vücudumuzda görülebilir.

Vegan beslenme tablosunun çıktısını alıp, duvarınıza asabilirsiniz.

Bitkiye dayalı beslenerek yeterli proteinin elde edilmesi mümkündür. Canlının yaşaması ve büyümesi için proteine gereksinimi olduğundan her bitkide protein bulunur sadece bunların miktarları değişkendir. Dünyadaki birçok gıda vücudumuzda bir araya gelerek bizi güçlü ve sağlıklı tutmak için proteinler oluşturan amino asitlerle doludur.

Fazla protein alımı ise çeşitli sağlık sorunlarına da yol açıyor. Yurtdışında yapılan araştırmalara göre bitkiye dayalı beslenen insanların yeterli protein miktarlarının tam da gereken miktarı oluşturduğu görülmüş.

Günlük protein ihtiyacımız nedir?

Bitkiye dayalı beslenmeye karar vermeden önce bunun hesabını kim yapıyordu bilmiyorum ama yine de bilmek adına yer vermek istedim. Vücut ağırlığımızı 0.8 ile çarptığımızda elde ettiğimiz sonuç ihtiyacımız olan proteini gram cinsinden verir. Bu sayı yüksek protein ihtiyacı olan insanlar için belirlenmiş. Yüzde 25 şaşma payı olabilir. Lifli ve doğal ürünleri bol tüketen, hayvan eti veya işlenmiş soya ürünlerini tüketmeyen insanlar için katsayı 0.9 olarak belirlenmiş (Vegan Yemekler).

Vegan beslenme tablosunun çıktısını alıp, duvarınıza asabilirsiniz.

Hangi gıdalardan protein alabilirim?

Yaşamsal bir besin maddesi olduğu için her şeyde protein var demiştik. Sadece oranları farklı. Bizler de protein için gerekli olan amino asitlerin hepsini üretemediğimiz için ihtiyacımız olanları dışarıdan almamız gerekiyor.

Proteini yüksek olan gıdaları sıralamak gerekirse: Fasülye, nohut, soya fasülyesi, mercimek, yeşil bezelye, arpa, kabak çekirdeği, badem, spirulina, chia tohumu, kenevir tohumu, yulaf, lahana, ıspanak, fıstık ezmesi, mantar, kinao, tofu, tempeh, seitan.

Eğer soya ve gluten de kullanmayan bir vegansanız mercimek, fasülye, nohut, kinao gibi ürünler daha çok tercihiniz olacaktır.