Socidelic sitesinde yayınlanan ve hayvan hakları aktivisti Gérald V Haegele ile gerçekleştirilen röportaj veganizm ve psychedelic deneyimlerin özde aynı şeye hitap ettiğini belirtiyor. Monika Demmler’ın gerçekleştirdiği röportaj ilginç noktaların altını çiziyor. 

Haegele şu şekilde başlıyor konuşmasına: Veganizmin anlamı hayvan sömürüsüne karşı durarak, acının önüne bireysel olarak geçmek demektir. Tüm varlıkların ve şeylerin birbirine bağlılığının gerçek anlamı, ayrışmazlığı ve birliği nedeniyle bir psychedelic deneyim hayatımız ve davranışlarımız üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Şamanların dediği gibi hayvanların dünyası -dünyaya derin manevi bir bakış açısı, atalarımızın dünyası, tanrıların dünyası, hayaletlerin ve iblislerin dünyası, bitkilerin dünyası- psychedelic deneyimlerle veganizm arasındaki bağlantıyı sağlar. Bütün duygusal varlıklarla birliğinizi anladıktan sonra güçlü bir şefkat hissediyorsunuz ve başkalarının refahı ile daha fazla ilgileniyorsunuz – ister insanlar ister insandan dışı hayvanlar olsun.

Veganizm ve psychedelic deneyim

Demmler’ın “Deneyimlerimizin en önemli sonucu, psychedelic bilincin aşka ve merhamete yol açması ile aynıdır. Psychedelic deneyimler buna yol açabilir mi veya veganizm tarafından bu deneyimler arttırılabilir mi?” sorusunu ise şu şekilde cevaplıyor.

“Sizi daha merhametli yapacak”

Negatif enerji, kötü karma, korku ve ağrı hormanları gibi zülum ve ıstırabı vücudunuzda çekmemek bilincinizi arttıracak ve sizi daha merhametli yapacak, psychedelic deneyimler daha derinleşecek ve netleşecek. Diğer yandan yogiler zihinsel eğitimlerinin bir yan etkisi olarak vegan olmaya başladı.

Psychedelic deneyimler genelikle zihin genişletici maddelerin alımı ile birlikte gerçekleşiyor. Veganizm aynı zamanda sağlıklı bir yaşam tarzı ve uyuşturucun zararlı etkileri arasında bir çelişki var mı?

Daha fazla oku: Bugün vegan olmak için 7 önemli neden

Psychedelicler uyuşturucu değildir ve ne de zarar verir (1). Bunlar tanrıların, tıbbın bitkileridir. Mümkün olduğunca en yoğun şekilde kendi kendinizin keşfini sağlar. Bu noktaya kadar sağlıksız bir şey yok. Herhangi bir çelişki yok. Dahası veganizm yaşam tarzı ve beslenme şeklinden çok daha öte bir şey. Acıyı hissedebilen tüm yaşam formları için yüksek bir bilinç, saf merhamet ve saygıdır. Ama kesinlikle bu bir din, ideoloji veya dogma değildir.

Veganizm ve psychedelic deneyim

“Barış tabağınızla başlayacak”

1960 hareketinin amaçlarına benzer şekilde, zihin genişleten faaliyetlerle kişisel hayatımızın değişeceğini ve bitkiye dayalı beslenme alışkanlıklarıyla mevcut sistemimizi dönüştürmemizi sağlayabileceğimizi söyler misiniz?

Kesinlikle, ne yersen osun. Kesimhaneler olduğu sürece savaş alanları olacak. Barış tabağınızla başlayacak. Zulüm içeren yemekler, hormonlar, antibiyotikler, bakteriler, büyüme uyarıcıları, zirai ilaçlar ve salmonellar yerine bitkiye dayalı beslenme diyetini tercih etmeniz beyninizin işleyişinde büyük fark yaratıyor. Daha fazla hassas, merhametli ve dikkatli oluyorsunuz.

Her ikisi birlikte veganizm ve psychedelic deneyimler barışçıl ve özgür bir dünya için temel oluşturuyor; her birimizin yaşadığı dünyayı seçme ve yaratma gücünü bilmek sadece sabit bir gerçekliğe atılmak değil aynı zamanda onu inşa etmektir.

(1) Röportajı cevaplayan kişinin şahsi düşünceleridir. Psychedelic maddeler oyuncak değildir ve kullanılması psikolojik olarak kişiye geri dönülmez zararlar verebilir.

Başlık çizimi: journeytogreenwonderland.com