Bu tarz alternatif ürünler içerisinde, tat açısından benim en çok tercih ettiğim, Veggy Etsiz Tofu Kebap seçeneği genellikle oldu. Hazırlanışı pratik. Kendisinin pek bir tadı yok (benim için sossuz hali de güzel) ama damak zevkime göre soslar ve baharatlarla hazırladığımda keyifle yiyorum. Ekmek arasında, pilav ya da makarna ile en çok tüketiyorum. Birçok yemeğin yanına da istenildiğinde eklenebilir. Ayrıca ısıtırken çok fazla bekletmeyin, zaten pişmiş bir şey süreyi uzattığınızda kenarlardan sert bir hale gelebiliyor.

İçindekiler:

Tofu (yüzde 34,5), buğday gluteni, soya sosu, su, ayçiçek yağı, rafine zeytinyağı, buğday nişastası, paprika, kurutulmuş soğan, sarımsak, maya ekstraktı, karabiber, biberiye, tütsü aroması.

Alerjen olarak soya ve gluten içeriyor. Koruyucu atmosferde paketlenmiş. Koruyucu katkı madde içermiyor.

Hazırlanışı:

Kutusundan çıkardıktan sonra şeffaf ambalajı kesip, dilediğiniz kadarını kullanabilirsiniz. Biraz yağ ekleyerek tavada 5 dakika ısıtın. İsterseniz hiç ısıtmadan da soğuk sandivicinize de ekleyebilirsiniz.

Fiyat:

Veggy Etsiz Tofu Kebap ürününü online marketler dışında büyük Migros’ta da bulabiliyorsunuz. 18 ile 22 lira arasında değişen bir fiyat sklasına sahip. Sık sık almak zorlayabilir ama arada farklı bir şeyler denemek için tercih edilebilir. Bir paketi ben birkaç kullanımda tüketiyorum.

İnternet sitesi: veggy.com.tr

Veggy markası

“Hayvansal ürünlere alternatif olarak en iyi ne yapılabilir” sorusuna cevap arayarak yola çıkan Veggy markası yüksek proteinli, besleyici ve çok lezzetli ürünler üretmeyi amaçlıyorlar. Kullandıkları her hammadenin nerede ve nasıl üretildiğini sorguluyorlar. Aynı zamanda doğaya zararlı olabilecek herhangi bir maddenin de içermemesine özen gösteriyorlar. Ayrıca ürünlerinin taze kalması için de koruyuca ihtiyaç duymuyorlar.

Ürünlerle ilgili yaptığımız içerik detaylarına ürün incelemeleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.