Kaliforniya eyaleti, içerisine girmiş olduğumuz yeni yılın ilk gününden itibaren hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünlerin satılmasını ve ithal edilmesini yasaklamıştı. Böylelikle Kaliforniya eyalet yönetimi cruelty-free (işkencesiz üretilen ürünlere verilen ibare) sınıfında üretilen ürünlere destek veren ilk ABD eyaleti olma unvanını da elde etmiş oldu. Kaliforniya Cruelty-Free (İşkencesiz Kozmetik Ürünler) Yasasına göre; bu yasaya aykırı şekilde hayvanlar üzerinde test edilmiş herhangi bir ürünün (parfüm, makyaj malzemesi veya cilt bakım ürünü) satışını yapanlara bin dolar ile 5 bin dolar arasında cezalar öngörülüyor.

WWD’de yayınlanan bir bildiride Sosyal Şefkat Derneği kurucusu ve başkanı Judie Mancuso tarafından; ”Kaliforniya’nın market ve pazar raflarındaki her şeyin artık işkenceden, zulümden arınmış manasına gelen ‘cruelty-free’ ibareli olacağı” duyuruldu.

Yasa yeni olsa da buna dair haberler esasen 2018 yılı Eylül ayında ABD basınında şu haberle duyurulmuştu:

”Kaliforniya, ABD’de hayvanlar üzerinde test edilen güzellik ürünlerinin satışını yasadışı hale getiren ilk eyalet oluyor! Tasarı, bu yıl Şubat ayında California Senatörü Cathleen Galgiani tarafından tanıtıldı ve Haziran ayında devlet California İşkencesiz Kozmetik Ürünler Yasası tasarısını kabul etti ve daha sonra Eylül ayında oy birliğiyle onaylandı. Yasa, Ocak 2020’den itibaren yürürlüğe girecek ve Kaliforniya eyaletinde hayvanlarla test edilmiş ürünlerin satışını yasadışı hale getirecek. Ürünler makyaj, cilt bakımı, şampuanlar, deodorantlar ve diğer kişisel hijyen ürünlerini içerecektir. Tasarıya göre sadece ürünün zulümden arınmış olması yeterli kalmayacak, aynı zamanda her bir bileşen de testten arınmış olmalıdır.”

Senatör Galgiani, Kaliforniya İşkencesiz Ürünler Yasasının ABD için ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu ve her yıl binlerce hayvanın hayatını kurtaracağını ayrıca kozmetik ürünleri de insanlar için daha güvenli hale getireceğini söyledi.

Daha fazla oku: Kaliforniya, kürk giyim satışını yasaklayan ilk eyalet oldu

Hareketin daha önce de destek gördüğü ülkeler olmuştu.

Cruelty-free hareketi daha önce de pek çok farklı devlet tarafından destek görmüştü. Avrupa Birliğine üye ülkeler de 2013 yılında hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünlerin satışını yasaklayan bir yasa geliştirmişti. Ayrıca İsrail, Hindistan ve Norveç de bu harekete destek veren devletler arasına girmişlerdi.

Cruelty-free ürünlerini tanıtıcı tavşan logolu ibareler.

Cruelty-free hareketi: Aldığımız ürünün markasının, ürünlerini üretirken ve pazarlarken hayvanlar üzerinde hiçbir şekilde deney/test yapmıyor ya da yaptırtmıyor oluşunun, üst markasının ya da tedarikçi firmalarının da bu durumla hiçbir bağlantısının olmayışının ve Çin’in hayvan deneyleriyle ilgili politikalarını reddedişi anlamına gelir. Esasen bu hareket ağır çalışma koşullarında, ucuz iş gücüne dayalı, çocuk işçilere ve hayvanlara işkence üzerinden üretim yapılmasını engellemek ve üretilen ürünlerin kullanımının önüne geçmek için başlatılmış bir harekettir. Bu habere konu görsellerde de yer alan ve hareketin logosunu temsil eden minik tavşan ise kendisi hakkında bilinçli olan tüketiciler için marka değerinin, ahlakının ve etiğinin tavan yaptığı bir sembolüdür. İşte bu tavşan sembolünü ürünlerinin üzerinde taşıyan markalara da “cruelty-free” markalar diyoruz.

Kaynak: Popsugar

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!