Bugün, Coconut Matter’ın doğa dostu ve vegan dedorantlarını tanıtmak istiyorum. (Denedik demek isterdim ama ne yazık ki ülkemiz deodorant dahil yurtdışından gelen kozmetik alışverişini veya hediyeyi kabul etmiyor(muş). Kendi kendinize kargolasanız dahi gümrükten alamıyorsunuz. Biz gelen kargoyu alamadık.) Size markanın içeriğinden biraz bahsedeceğim. Coconut Matter, doğa dostu ve vegan rujlar, sabunlar, dedorantlar olmak üzere birkaç çeşit ürün üretiyor. Spring, Hero, Zen ve Free olmak üzere dört farklı dedorant çeşidine sahip. Bliss modelini de üretebilmek için Kickstarter üzerinden fonladılar. Yakında piyasaya sürerler.

Çubuk şeklinde olan bu dedorant tüpünü aşağıdan yukarıya doğru kolayca itebiliyorsunuz. Kuru ve temiz koltuk altına doğrudan uygulayabilirsiniz. Daha uzun ömürlü olması için susuz yapmışlar. Bir güzel tarafı da terleyen her yerinize sürebiliyorsunuz. Sıcak veya nemli bir durum dedorantı eritmiyor. Vücudun kokusunu durduruyor, nadir de olsa bazen koltuk altındaki cilt problemlerine iyi gelebiliyor. Bögeyi nemlendiriyor. Yapışkan bir his bırakmıyor ve leke de yapmıyor.

142 milyardan fazla ambalaj atığı

Sadece sabun şişeleriyle ABD’de 1,164 futbol sahası doldurulabiliyor. Düşününce gerçekten ürkütücü.

Banyodaki plastik atıklarını azaltma misyonuna sahip Coconut Matter, etik ve ekolojik güzellik ve hijyen ürünleri üretiyor. Güzellik sektörü 2018’de 142 milyardan fazla ambalaj atığı üretti. Bunların çoğu da ne yazık ki atık alanlarına veya denize gitti. İlginç bir bilgi. Banyo ürünlerinin atıklarının yalnız yüzde 50’sinin geri dönüştürüldüğünü biliyor muydunuz? Çünkü yalnızca banyolara geri dönüşüm kutusu koyma eğiliminde değiliz. Sadece beş kişiden bir kişi tuvalet malzemelerini geri dönüştürüyor. Cocunut Matter’ın da bu yüzden ilk hedefi dedorantlar olmuş.

Coconat Matter Mood Deodorantları İncelemesi

Coconut Matter’ın doğal deodorant çubukları biyobozunur ambalajlar ile geliyor. Doğa dostu bu kâğıt tüplerin iç kısımda, gıdada kullanılabilir mumlu kâğıtla kaplı karton kullanılarak rulo haline getirilmiş. Dışında biyobozunur ince bir tabaka var.

Ayrıca Solomon Adalarındaki kadınlar adil ticaret çerçevesinde Hindistan cevizlerini Coconut Matter için üretiyorlar. Aynı zamanda şirket bozulmamış resiflerin ve yağmur ormanlarının korunmasına söz veriyor.

Taze yabanı Hindistan cevizi yağını saflaştırmak için sekiz aşamadan geçiriyorlar.

  1. Önce Hindistan cevizi ikiye bölünüp, kabuğundan ayrılıyor.
  2. Hindistan cevizinin beyaz kısmı rendeleniyor.
  3. Rendelenmiş kısım küçük gruplar halinde tartılır.
  4. Kurtulur ve işlemeye hazır hale gelir.
  5. Her küçük grup daha sonra elle soğuk preslenir.
  6. Yabani Hindistan cevizi yağı elde edilir.
  7. Saf Hindistan cevizi yağı saflığını sağlamak için süzülür.
  8. Şişelenir.

İçindekiler:

Hipoalerjenik, cruelty-free, vegan, aluminyum yok, sodyum bikarbonat yok, paraben yok, silikon yok, ftalat yok, toksin yok, alkol yok, plastik yok, parfüm yok.

Coconat Matter Mood Deodorantları İncelemesi

Daha fazla oku: Temiz üreticiler listesi (Kozmetik & kişisel bakım)

Hindistancevizi yağındaki laurik asit, bakteriyel maddelere karşı savaşıyor. Mürver meyvesinin ekstresindeki andesilen asit bakterilerin üremesini önlüyor. Askorbil Palmitat (Ecocert onaylı), mürver meyvesi özü ve tokoferol kaynaklı antioksidanlar koltuk altı cildinin sağlığını iyileştirir. Magnezyum hidroksit, Trietil sitrat (Ecocert onaylı), Çinko ricinoleat bileşenleri de kokunun gelişmesini önler.

Tam liste:
*Maranta arundinacea Root Powder, *Cocos nucifera Oil, Magnesium Hydroxide, Isoamyl Laurate, Jojoba Esters, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetyl Palmitate, *Butyrospermum parkii Butter, Triethyl Citrate, Tapioca Starch, Zinc Ricinoleate, Oryza sativa Bran Wax, Sambucus nigra fruit extract, Lavandula angustifolia Flower Oil, Citrus aurantifolia Oil distilled, Pelargonium graveolens Flower Oil, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Helianthus annuus Seed Oil, **Limonene, **Geraniol, **Linalol

*Organik sertifakalı
**Naturally occurring ingredients of essential oils

Fiyat

İnternet satışı fiyatı 18 dolar. Türk Lirası’na çevirdiğimizde ortalama 100 liraya denk geliyor. Türkiye’deki vegan dedorantlar ortalama 30-60-100 lira gibi çeşitli bir fiyat skalasına sahip. Coconut’ın vegan olmasının yanında ekolojiye de hassas olması diğerlerine göre bir onu bir adım önde tutuyor. Ekonomik alım gücüne bağlı olarak tercih edilebilecek ürünlerden biri.

Ne yazık ki Türkiye’de satılmıyor. Türkiye’de satılıyor olsa ürün tercihimi Coconut Matters’tan yana kullanırdım çünkü ürünlerinin hepsi vegan ve üretimden tüketime kadar sıfır atık politika ile hareket ediyorlar.

İnternet siteleri: coconutmatter.com