Bir vegan olarak seyahat ederken aradığınız şeyleri daha hızlı bulmak istiyorsanız telefon uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Size en yakın vegan restoranları görebilir veya veganlara odasını kiralayan hassasiyet sahibi insanlara ulaşabilirsiniz. Ya da bilmediğiniz bir ülkenin bilmediğiniz dilindeki market ürünlerinden hangisinin size uygun olup, olmadığını uygulamalar ile öğrenebilirsiniz. Vegan gezginler için en iyi telefon uygulamaları listesini hazırlamaya çalıştım.

Happy Cow

Bulunduğunuz noktaya en yakın vegan ve vejetaryen restoranlarını keşfetmenizi sağlıyor.

Android|iOS

Vegan Pocket

Bir markete girdiniz ve bilmediğiniz birçok ürün var. Vegan olup olmadığına da emin olamıyorsunuz. Bu uygulama aracılığı ile barkodunu okutup vegan olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu uygulama yalnızca iOS’ta var. Diğer alternatiflerinin uygulama puanları düşüktü yani içeriğinde çok fazla ürün olmayabilir.

iOS

AirVegan

Bu uygulama hangi havalimanlarının vegan opsiyonları olduğunu gösteriyor. Uygulama güzel ama Android üzerinde en son 2018’de güncellenmiş. Sanırım şu an pek aktif değil. Ücretli olduğunu da hesaba katarsak, bu güzel fikrin belki daha güncel olmasını tercih edebilirsiniz.

Android | iOS

Daha fazla oku: Doğa dostu seyahat için 5 telefon uygulaması

Vanilla Bean

Vanilla Bean, HappyCow uygulamasına benziyor ama daha çok İngiltere, İrlanda, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e odaklanıyor. Ayrıca Avusturya, Almanya, Lüksemburg ve İsveç’in yanı sıra LA ve NewYork şehirlerinde de aktif olarak kullanabilirsiniz. Bu yerlerden birine gidecekseniz bu uygulama işinizi görebilir.

Andorid | iOS

Bunny Free

Barkod taratarak bir ürünün vegan olup olmadığını Bunny Free ile de öğrenebilirsiniz. Diğer uygulamalardan farklı olarak spesifik markalara ait geniş bir listesi var. Bir şirketin vegan olup olmadığını söylemesinin yanında yasal değişiklikler veya hayvanlar üzerinde test yapıp yapmadığı ile ilgili bilgilere de yer verebiliyor.

Android | iOS

MeetUp

Yeni arkadaşlıklar edinmek istiyorsunuz ama tanıştığınız insanların vegan olmasını tercih ediyorsanız Meetup üzerindeki buluşmaları inceleyip, size uygun olanına katılabilirsiniz. Meetp internet sitesi, benzeri birçok aynı ilgi alanına sahip kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu grupları bulmasına ve katılmasına olanak sağlıyor.

Android | iOS

Daha fazla oku: Cep telefonunuza indirebileceğiniz dünyanın en iyi yoga uygulamaları

Vegaholic

Vegan bira, şarap ve likörlerin hangi markaların olduğunu veya olmadığını bulabileceğiniz bir uygulama. İsmini hiç duymadığınız alkoller için yurtdışı seyahatlerinizde işe yarayabilir. Sadece iOS’da var.

iOS

Veggiebeers

Vegaholic uygulaması gibi ama sadece bira üzerinden size bilgi veriyor. Gluten Free olup, olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Android kullananlar bunu tercih edebilirler.

Anrdoid | iOS

Vegvisits

VegVisit, vegan dünyasının Airbnb versiyonu. Türkiye’den de iki kişinin ilanını gördüm. Belki siz de kendinizi eklemek istersiniz. Biri ücretli odasını kiralarken, diğeri de vegan gezginlere yardımcı olmak için evini misafirlere ücretsiz açmıştı. Couchsurfing gibi… iOS üzerinde olup olmadığına emin değilim. Öyle bir bilgiye ulaşamadım ve uygulamayı da iOS kitaplığında göremedim.

Android

Veganagogo

Veganlıkla ilgili derdinizi anlatırken kullandığınız birçok cümlenin birçok farklı dildeki tercümesini içeren bir uygulama. Derdinizi anlatmanıza yardımcı olabilir. 50 farklı dili içeriyor Türkçe dil desteği de mevcut. Tabii bu Türkiye’ye gelen turistler için avantaj. Yalnızca iOS’ta var.

iOS

Bonus: Gonutss

Nedense bu uygulama içimi açıyor. Konseptlerini sevdim sanırım. Arama moturu gibi düşünün. Örneğin; yumurta veya kek pişirme için yumurta yazdığınızda size vegan alternatiflerin ne olacağını çıkartıyor. İlk kısımda doğrudan malzeme alternatiflerini gösterirken, biraz aşağı indiğinizde satın alabileceğiniz ürünleri de gösteriyor. Ürünlerin altlarında soy free, gluten free, fair trade gibi küçük notlar da düşmüşler. Bu ürünler bölümünde yemek tariflerini de görebiliyorsunuz.

Android | iOS

Vegan gezginler için en iyi telefon uygulamaları listesine sizin de bir öneriniz varsa yorum olarak aşağıya not düşmeyi unutmayın. Şimdiden iyi seyahatler!