Avustralya yangınları binlerce hayatın yok olmasına sebep oldu. İnsanlar ve hayvanlar evsiz kaldı. Bazı türler artık yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Yangından kurtarmayı başarsalar da onlar için mücadele bitmiş değil. Şimdiki en büyük sorunları açlık. Kangurugiller familyasından fırça kuyruklu kaya valabileri de hayatta kalma mücadelesi veren türlerden.

Yeni Güney Galler hükûmeti, “Kaya Valabisi Operasyonu” ile kaya valabilerinin hayatta kalabilmesi için havadan gıda yardımı yaptı. Geçtiğimiz yakın zaman içerisinde operasyon kapsamında, havadan binlerce havuç, tatlı patates ve ot atıldı.

Şimdiye kadar, aşağıda yaşayan hayvanlar için 2 bin 200 kilogramdan fazla taze sebze attılar. New South Wales Çavre Bakanı Matt Kean, hayvanlar yangından kaçmayı başarsa da şimdi doğal yaşam alanlarının dışında oldularını ve bu nedenle gıdasız kaldıklarını söyledi.

Valabiler halihazıda devam eden kuraklıktan dolayı stres altındaydı ve yardımlar olmadan valabiler için hayatta kalmak iyice zorlaştı.

Kean, orman yangını sonrası iyileşme sürecinin bir parçası olarak ilerlemelerini kontrol etmek için kaya valabilerine göz kulak olacaklarını söyledi. Yiyeceklerin alınması, hayvanların sayısı ve çeşitliliğini izlemek için kameralar da kurdular.

Kaya valabileri, habitat yıkımının bir sonucu olarak orman yangınlarından önce “risk altında” bir tür olarak kabul edildi.

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!