Festivallerde, özel etkinliklerde, törenlerde havaya saldığımız gökyüzü feneri hiç de düşünüldüğü gibi masum değiller. Eğer siz de gökyüzüne fener bırakmak istiyorsanız, bir daha düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Gökyüzü fenerlerini havaya kaldırması için alevini yaktığınızda güzel ve zararsız görünebilirler. İngiltere’de her yıl 200 bin civarında gökyüzü feneri satılıyor. Ancak aşağıdaki fotoğraf, tel ve kağıda sıkışmış peçeli baykuş, gökyüzü fenerinin ölümcül bir etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Gökyüzü fenerine takılan ve yerde ölü bulunan baykuş kendini kurtarmayı başaramamış.

Gökyüzü feneri peçeli baykuşu öldürdü

Gökyüzü fenerleri sadece hayvanlar üzerinde kötü bir etkiye sahip değil, aynı zamanda çevreye de zararlı olabilir. Hâlâ yanarken yere doğru iniş yaptığı zaman yangınlara neden olabilir. RSPCA (The Largest Animal Welfare Charity in the UK) insanları gökyüzü fenerlerini kullanmamaları konusunda uyardı.

Hayvanlar gökzüyü fenerlerinin bir kısmını yiyebilirler veya ona dolanabilirler. Keskin kısımları bir hayvanın boğazını veya midesini yırtıp delebilir, bu da iç kanamaya neden olabilir. Hayvanlar, yere düşmüş bir fenere dolanabilir. Haliyle kendini kurtarmaya ya da açlıktan ölmemeye karşı mücadele ederken yaralanabilirler, streslenebilirler. Aynı zamanda gökyüzü fenerleri denize düştüklerinde deniz yaşamını da tehlike içine sokuyorlar. Yere düşerken yangın çıkarmalarının yanısıra, biyolojik olarak çözünebilen bambu fenerlerin bile yok olması on yollarda sürebilir.

Bazı ülkeler gökyüzü fenerlerini yasakladılar. İngiltere’de de yasaklanması konusu konuşuluyor.

Özel zamanlarda özel bir şey yapmak hepimiz istiyoruz ama mümkün olduğunca zararsız alternatifleri bulmak için çabalamalıyız. Havai fişekler ile birlikte görüyoruz ki gökyüzü fenerleri de hiç de masum değiller.

Kaynak: Metro
Başlık Fotoğrafı: Melanie Magdalena/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!