Facebook sayfasında yaptığı açıklamaya göre; Glastonburg Festival‘i, tek kullanımlık plastikleri tüm alan içinde 2019 yılı ile birlikte yasaklıyor ve hiçbir satıcı tarafından tek kullanımlık plastik satılmayacak.

“İlk defa, tek kullanımlık plastik içecek şişeleri bu yılki Glastonbury Festivali’nde satılmayacak. Ayrıca festival kulislerinde, yeme ve giyinme odalarında da olmayacak. Ortaklarımızdan Greenpeace, okyanuslarımızdan 12,7 milyon tona kadar plastiğin her yıl çıktığını tahmin ediyor. Greenpeace, plastik kirliliğini önlemenin en iyi yolunun plastik kullanımını azaltmak olduğunu söylüyor. Glastonbury 2017’de bir milyondan fazla plastik şişenin satıldığını ve plastik satışını durdurmanın tek yol olduğunu düşündüklerini ifade ettiler. Su içmek isteyenler için tüm festival katılımcıların tekrar kullanabilir bir su şişesi edinmelerini bir kez daha tavsiye ediyoruz. Katılımcılar, Glastonbury festival alanındaki yüzlerce su musluğunun birinden ücretsiz olarak şişelerini doldurabilirler.”

Daha fazla oku: Eyvah! plastikler ile başımız dertte

Glastonbury Festival'i tek kullanımlık plastikleri tüm alan içinde yasaklıyor
“İlk defa, tek kullanımlık plastik içecek şişeleri bu yılki Glastonbury Festivali’nde satılmayacak.”

“Gezegenimiz için azaltıyor”

Alandaki tüm barlarda ücretsiz içme suyu mevcut olacak. Daha önce plastik şişelerde alkolsüz içecek satan tüm tüccarlardan konserve alkolsüz içecekler ve konserve sular satışa sunulacak. Glastonbury 2019’a gelenlerin, alana plastik şişe getirmelerinin engellenmemesine rağmen, mümkün olduğunca az tek kullanımlık plastik getirmelerini ve herkesin bu çabaya destek vermesini teşvik ediyorlar.

Festival kurucusu Michael’in kızı Emily Eavis ise şöyle diyor: “Her şeyden önce plastik tüketimimizi gezegenimiz için azaltıyoruz. Birlikte, bu yılki festivalde, bir milyondan fazla tek kullanımlık plastik şişenin kullanılmasını engelleyeceğimiz için çok mutluyum.”

Bu kadar büyük katılımlı bir festivalin böyle bir karar alması gerçekten nokta atışı olmuş. Umuyorum birçok diğer festivale ilham olur! Tebrikler Glastonbury!