Pandemi sürecinde milyonlarca insan evlerinde adeta kilitli kaldı. Bu, her ne kadar korkutucu gözükse de bir anda sokaklar sessizleşti, gökyüzünün maviliği yukarıda yine gözüktü. Gezegenin diğer sakinleri de bu değişimi sezerek ortaya çıkmaya başladı.

Sika geyiği, Nara‘da normal yaşam alanlarının dışında çekingen bir şekilde belirdi. Yabani hindiler Oakland’da bir parkta ortaya çıktı. Katil balinalar, Burrell Inlet’de normalinden daha fazla havalandılar. Yolcu gemilerinin olmaması sayesinde, yunuslar, İtalya’nın Cagliari limanı sularında daha fazla sayıdaydılar.

Yosmite parkında ayılar rahatça gezebilmenin keyfini çıkartıyordu! Yılın bu zamanlarında normalde çok fazla insan ve araba oluyordu. ayılar da yollarını dikkatlice seçmek zorunda kalıyorlardı. Parkın koruculuğunu yapan ve aynı zamanda bir biyolog da olan Ranger Katie, “Birçok insanın bulunduğu manzarada gezinmek zor ama şimdi durum böyle değil. Ayılar tam anlamıyla gitmek istedikleri yere ulaşmak için yolda yürüyorlar, bu da biraz havalı.”

Aşağıdaki videoda da normalde insanla dolu olması gereken alanda, bir ayının keyif çıkardığını görebilirsiniz.

İnsanlar kilitliyken ayılar rahatça dolaştı.

Kuzey Galler’deki Llandudno’da gayet kendinden emin şekilde ortalıkta koşturan keçileri görüyoruz:

Bu tür hayvan davranışlarını, tarihte gerçekleşen bazı felaketlerin ardından da görmüştük. Binlerce insanın tahliyesine yol açan Fukushima Daiichi Nükleer Santrali’nin yerinde, yaban domuzu, makak ve tavşanlar gibi hayvanlar yaşam sürmeye başladı. Çernobil felaketinden 30 yıldan fazla bir süre sonra, Geiger sayaçları hâlâ kalıcı radyasyon seviyelerine dikkat çekerken, yaban hayatı beklenmedik bir geri dönüş yaptı.

İnsanlar kilitliyken hayvanlar koşturuyor
Çenorbil nükleer kazası sonrasında bu atlar burada yaşam sürmeye başladılar. Fotoğraf: Kate Siomkina / Shutterstock

Çeteleşen maymunlar

Bir tarafta böyle bir sahne varken bir tarafta da “insanları özleyen” hayvanlar olabilir. Tayland Lopburi makakları, günlerini şehrin ünlü Phra Prang Sam Yot maymun tapınağı etrafında geçirirler. Bu primatlar, insanlara alışkınlar artık. Koronvirüsün ardından yalnız kalan primatlar çete gibi birbirlerine girdiler.

İnsanlar kilitliyken maymunlar çeteleşti.

Hindistan’daki Ashoka Ekoloji ve Çevre Araştırmaları Vakfı’nda ekolog olan Asmita SenguptaCovid-19 nedeniyle turist sayısındaki düşüş, onlar için gıda arz sıkıntısı yaratmış olabilir. İnsanlar tarafından beslenmeye alıştıkları için insanlara alışkanlık kazanırlar ve hatta yiyecek verilmezse aşırı saldırganlık gösterirler” diyor.

Kaynak: TreeHugger