İnternet ortamında veya canlı kanlı bir harpya kartalını gören birinin ilk tepkisi “Voov, bu gerçekten çok büyük” oluyor. Bu iri kuş gerçekten iri!

Harpya kartalı (Harpia harpyja), Güney Amerika ormanlarına özgü bir hayvan. Maymunlar ve tembel hayvanlar ise ana yiyeceği. Size iyi haber! insanlar ise listesinde yok. Ortalama 8-9 kilogram ağırlığında ve 2,2 metreye varan kanat açıklığına sahip. Pençeleri de 12-15 santimetre. Gerçekten insana voov dedirttiriyor! Dünyadaki en büyük kartal türleri arasında yer alan harpya kartalının iki çeşidi var: Amerikan ve Pupuan. Çok ciddi gözüküp, aynı anda çok şapşal da görünebiliyorlar. Aynı zamanda Harpya kartalı, Brezilya’da kraliçe şahin (the royal-hawk) olarak biliniyor.

Harpya kartalını gören insanlar onu kostüm giymiş bir insan sanıyor

İsmi Yunan mitolojisinden geliyor

Bu kuşu ilk keşfeden kaşifler, gördükleri karşısında o kadar etkilenmişler ki bu kuşa, Yunan mitolojisinde, bir kuşun gövde ve kanatlarına ve bir kadının başına sahip, tanrılar tarafından çocukları ve ruhları kapıp kaçırmakla görevlendirilen yaratıklara verilen Harpya ismini vermişler.

Ne yazık ki birçok tür gibi harpya kartalı da insanlardan nasibini alıyor. Yasadışı avlanma ve yasadışı ormanların yok edilmesi nedeniyle bu harika görünümlü kuş türünün soyu tükeniyor. Aynı zamanda bu tür çok yavaş ürüyor. Bu da işleri yoluna sokmayı biraz daha zorlaştırıyor. Bunun üzerine Panama, bu kuşu ülkenin ulusal simgesi yaparak, harpya kartalını koruma altına almaya ve avlayan kişilere ağır cezalar vermeye başlamış.