Temiz hava solumak için ne kadar para harcardınız? Temiz havanın, dünyanın pek çok yerinde, özellikle Hindistan’da lüks bir ürün hale gelmeye başlaması üzücü bir gerçek. Ancak bu durum gerçekten korkunç. Hava serbest bir şey. İnsan, gittikçe artan kirlilik seviyelerine sebep oldu. Bu da, şişelenmiş su gibi, “temiz havanın” düzgünce paketlenmiş teneke kutularda satılmasına uyanık girişimciler aracılığı ile yol açtı. Şişelenmiş temiz hava… Sırada ne var? Kirli havadan soluduğumuz nefesten vergi mi?

Artan kirlilik bizi temiz hava soluma özgürlüğünden mahrum ederken, uyanık girişimciler çoktan işe koyuldular bile. Hindistan’da ve hatta dünyadaki bazı işletmeler “şişelenmiş temiz hava” ticaretine girdiler.

Bakalım şişelenmiş temiz hava piyasası nasıl işliyor. Hindistan’da bir litrelik bir şişe için 12.50 RS (1.01 TL) veya bir nefes 550 RS (44.56 TL) ediyor.

2016’da, Delhi’de taze paketlenmiş hava satma fikrini tanıtan sosyal bir deneyi içeren bir video yayınlandı.

Economic Times‘a göre; Social Cloud Ventures Private Limited’teki meraklılar, kolektif toplumsal çabalarla hava kalitesi seviyesini değiştirmeyi amaçlayan bir kampanya başlattı. Bununla birlikte, bir zamanlar sadece sosyal bir deney olan bu şey, bugün temiz havanın, kelimenin tam anlamıyla ihtiyaç duyulduğu ya da öyle göründüğü mutlak bir gerçeklik haline geldik.

Doğuyoruz ve temiz havayı soluyoruz (soluyorduk). Geçmişte bunun bu şekilde tartışılacağı konusu açılsa sanırım hemen hemen herkes saçmalama deyip geçerdi ama yaygın sanayileşme ve aşırı tüketim sayesinde, Hindistan şehirlerinin çoğunda özellikle Delhi NCR bölgesindeki Hava Kalitesi Endeksi (AQI) kırmızı renge büründü. Haliyle, Hindistan’da ve hatta dünya çapındaki birçok şirket, taze şişelenmiş hava talebini karşılamaya başladı.

Şişelenmiş temiz hava satın almak!

Çin’de ürünün kuruluşundan bu yana temiz hava pazarının patladığı ancak bu eğilimin Hindistan pazarlarında da yakalandığının görüldüğü söyleniyor. 2016’da, doğal havayı satan Kanada merkezli bir girişim olan Vitality Air’in başarısının ardından diğer şirketler kısa bir süre sonra yeni oluşturulan bu pazardaki boşluğu doldurmayı başladı. 2015 yılında bir yenilik olarak başlayan Vitality Air, ürünlerini Hindistan’da 1.450 RS (0.12 TL) ile 1.800 RS (0.15 TL) arasında değişen bir fiyatla 3 ve 8 litrelik kutularda sattı.

Sharecare‘e göre, bir yetişkin dinlenirken dakikada yaklaşık 7 veya 8 litre hava soluyormuş, bu da günde yaklaşık 11 bin litre hava demektir. Bu nedenle, her gün bütün gün temiz hava solumak matematiksel olarak pahalı bir meseleye dönüyor.

Temiz Himalaya havası

Başka bir şirket olan Pure Himalayan Air, Uttarkand’daki Chamoli dağlarından toplanmış temiz havayı sattığını belirtiyor. Peki, nasıl yapılıyorlar? İnternet sitelerinin hakkında bölümünde “Soğuk press sıkıştırması ile en yüksek standartları kullanarak, münferit konteynerları doğrudan yerinde dolduruyoruz” yazıyor. 10 litrelik bir şişe 160 kez solunabilen 550 RS’ye (44,56 TL) mal oluyor.

Avustralya merkezli Auzait şirketi de Avustralya havasıyla doldurulmuş “kirlilik içermeyen hava şişesi” sattığını söylüyor. Ürünü, diğer benzerleri gibi çevrimiçi ortamda bulabilirsiniz. 15 litrelik bir şişede 2,352 RS (0.19 TL) fiyatla satılıyor.

Times of India‘ya göre; şehrin havası kirlilikle mücadele ederken, Delhi’de yer alan çok sayıdaki restoran ve sinema salonu da müşterilerine “temiz hava” vermeye başladı.

Yani, şu an içinize çektiğiniz temiz havanın kıymetini bilin.

Hindistan'da şişelenmiş "temiz hava"yı internetten satın alabiliyorsunuz
Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!

Kaynak: The Logical Indian