Avustralya’nın Kwinana şehri yetkileri geçen yıl, Henley Reserve’e yeni bir filtrasyon sistemi ile plastik kirliliğini kontrol altına almaya başladı. Sistem inanılmaz derecede basit! Bunu hayata geçirdikten sonra olabildiğince de tatmin edici sonuçlar aldılar.

Bu sistem bir drenaj borusunun çıkışına yerleştirilmiş bir ağdan oluşuyor.
Atıkları yakalamaya ve doğayı her türlü kirlenmeye karşı güvenli ve korumada tutmaya yardımcı oluyor.

Bu borular bazı yerleşim yerlerinden doğal alanlara su tahliye ediyor. Şiddetli yağışlar da çöpleri genellikle bu drenaj sistemlerine çekiyor. Sistem sadece birkaç hafta boyunca 800 kilodan fazla çöpü tutmayı başardı.

Daha fazla oku: Pestalotiopsis microspora – Plastik yiyen mantar

Yetkililer çevre kirliliğinin en aza indirilmesi için bu çöp “tuzaklarının” şehir çevresine kurulmasına karar verdi. Kurulum, ağların üretimi ile birlikte pahalı olmasına rağmen (neredeyse her biri 10 bin dolar) tüm sistemin kârlı olduğu da söyleniyor çünkü zaman geçtikçe önemli maliyet tasarrufu sağlıyor.

Bu ağlar dolduğunda, özel kamyonlar ağları kaldırıyor, çöpleri topluyor ve atık ayrıştırma merkezine getiriyorlar. Burada geri dönüştürülebilir ve geri dönüştürülemez olarak ayrılıyor. Daha sonra bazı işlemler için taşınıyor. Bundan sorumlu olanlar ağları geri koyuyor ve işlerini yapmaya devam ediyorlar.

Bu filtrasyon sistemi ne kadar basit ve etkili bir yöntem!

Kaynak: I Believe In Mother Nature