Sahnede gerçekleştirdikleri efsanevi gösterileri ve tanrı katında icra ettikleri müzikleri ile Shpongle listemin ikinci konuğu oldu. Raja Ram ve Simon Posford’un müzikal yetilerinin birleşimi olan Shpongle, dünyanın en deneysel müzik projelerinden biri olma özelliğini hâlâ en iyi şekilde korumakta. Top 5: Shpongle ile devam etmeden önce yine kısa kısa birkaç not paylaşacağım.

Listeye geçmeden önce Shpongle grup üyeleri olan Raja Ram ve Simon Posford kimdir?

Avustralya doğumlu olan Raja Ram, İngiltere plak şirketi olan Tip World’un sahibidir.

70’lerin başında müzikal yolculuğuna başlayan psychedelic rock grubu Quintessence’in kurucusudur.

24 yaşında jazz eğitimi alan ve pek çok müzik aletini çalabilen Raja Ram, aynı zamanda bir flüt virtüözüdür.

Younger Brother, Celtic Cross, Hallucinogen projelerinden de tanıdığımız Simon Posford, daha çok psychedelic tarzda ürün veren İngiliz bir müzisyendir.

47 yaşındaki müzik dehası Posford, 96 yılında Raja Ram ile karşılaşarak, Shpongle’ın efsanevi isimlerinden biri oldu.

5- Shpongle – Around the World in a Tea Daze

Pek çoğumuzun Shpongle ile tanışmasına vesile olan şarkı. Around the World in a Tea Daze’i her ne kadar Ott remixi ile sevmiş olsak da, benim için orijinal hali daha değerli. Pek çok yabancı parçaya konuk olmuş “Dönülmez akşamın ufkundayız” dizeleri de en çok bu şarkıya yakışıyor ayrıca.

4- Shpongle – I Am You

Özellikle şarkı sözlerini çok ama çok sevdiğim bir Shpongle şarkısı. Raja Ram ve Simon Posford’un müzikal dehalarını en iyi görebildiğimiz parçalardan biri bana göre. Raja Ram’in flüt solosu ise şarkının derinliğini başka bir boyuta çekmiş.

3 – Shpongle – Divine Moments Of Truth

Shpongle ile bütünleşmiş bir diğer muazzam şarkı Divine Moments Of Truth. Bu şarkı kendi içinde o kadar farklı alt yapılara sahip ki, Shpongle’ın dahiyane geçişlerini en iyi şekilde görebileceğiniz örneklerden biri ve ismi gibi gerçeğin ilahi anları.

2 – Shpongle – Tickling the Amygdala

3’üncü dakikadan itibaren bambaşka bir boyuta ulaşan Tickling the Amygdala, Shpongle’ın en sevdiğim mental parçalarından. Raja Ram’in flüt ile eşlik ettiği kısımlar ise insanı ayrı diyarlara – aslında hep özlemini çektiği o farklı gerçekliğe – sokan cinsten.

1 – Shpongle – Brain in a Fishtank

“This is a story about museum of consciousness” sözleri ile başlayan Brain in a Fishtank, özellikle kadın vocaller ile adeta işitsel bir şölen havasına sokulmuş muazzam bir parça. Bu şarkının özellikle canlı versiyonu muhteşem. Umarım bir gün bu iki deli müzik tanrısını bir arada ve canlı görebilirim.

Top 5: Shpongle hoşunuza gittiyse Top 5: Bewitched As Dark listesini de öneriyoruz.