Büyük ölçekli şirketler artık yeşil hareketi desteklemeye yönelik daha ciddi adımlar atmaya başlıyor. Daha evvel Adidas markasının okyanustaki atıklardan ayakkabı üretmesi, Gloria Jean’s’in tüm mağazalarında artık plastik yerine kağıt pipetler kullanmaya başlaması gibi takdire şayan atılımları görmüştük. Al-götür kahve sektöründe yarış halinde olan McDonald’s ve Starbucks da artık bu şirketlerin arasına katılarak bardak kirliliğine karşı güçlerini birleştiriyor. Esasında Starbucks bu projeyi kurucu ortağı olduğu Closed Loop Partners şirketi ile gerçekleştirmek üzere çalışmaya başladıklarını açıklamıştı. Şimdi McDonald’s markası da bu projeye dahil olduğunu duyurdu ve böylece geri dönüşümü mümkün kompozit kahve kupası fikrinde iki dev firma güçlerini birleştirmiş oldu.

Bu konuda çalışmalarını çok hızlı yapan McDonald’s bazı özel şubelerinde bu bardakları denemeye hazırlanıyor. Muhtemelen önümüzdeki yılın başlarında Birleşik Krallık’ta bir McDonald’s’ı ziyaret ederseniz, kahve veya sıcak çikolata gibi sıcak bir içecek alırsanız yeni bir seçenek fark edeceksiniz: Tipik bir tek kullanımlık bardak yerine, yeniden kullanılabilir bir kompozit bardak seçeneğiniz olacak. Bu bardağın ve kapağının özelliği ise daha sonra başka bir müşteri için toplanıp sterilize edilmek üzere özel bir materyalden üretilmesi. McDonald’s bu gelişme ile fast-food sektöründeki şirketler arasında, yeniden kullanılabilir ambalajlama sistemi üzerine faaliyet gösteren Loop şirketi ile işbirliği yapan ilk şirket olma özelliğine sahip oldu.

Birleşik Krallık’ta çoğu McDonald’s restoranı, plastik ve kağıt bardakları halihazırda geri dönüşüm merkezlerine göndererek tekrar kullanıma kazandırıyor. Bir kahve bardağının defalarca kullanılabilmesi düşününce elbette doğa için son derece daha az zararlıdır. Sistem ise şu şekilde çalışmaktadır. Geri dönüşümlü kahve bardağını seçen müşteriler, kahve fiyatının üzerine bir miktar depozito ödeyecek. Şayet mağazada kalırlarsa, onu oradaki bir geri dönüşüm kutusuna bırakıp paralarını geri alabilirler; kahveyi alıp giderlerse bir dahaki sefere geri getirebilirler veya daha sonra başka bir Loop ünitesine bırakabilirler. Loop şirketi ise temizlik ve gıda sektörlerinde farklı bir çok şirket ile işbirliği yaparak kullanım alanlarını giderek genişletmektedir. Bardaklar, lokantaya geri gönderilmeden önce ayrı ayrı sterilize edildikleri ve hijyenik olarak kapatıldıkları, Loop şirketine ait bir temizleme tesisine götürülüyor.

McDonald's ve Starbucks kompozit kahve bardaklarını kullanmaya hazırlanıyor

Üstelik McDonald’s sadece bu proje ile de yetinmiyor. Bu yılın başlarında duyurduğu The NextGen Cup Consortium and Challenge için projesine 5 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Bu süreç Eylül ayında başlıyor ve The Next Gen’e yeni nesil geri dönüştürülebilir veya kompozit bardaklar hakkında fikirlerini sunmaları için yenilikçiler, girişimciler, endüstri uzmanlar ve geri dönüşümcüler davet ediliyor. Yedi kişiye kadar kazananlar altı aylık bir hızlandırılmış programa dahil olacaklar. Bu süreçte de birincilik için adaylar çözümlerini ölçeklendirip geliştirecekler. Kazanan aday ise 1 milyon dolar ödülün sahibi olacak.

McDonald’s şirketinin Küresel Sürdürülebillik Sosyal Etkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jenny McColloch: “Geri dönüşümün sürekli kullandığımız araç ve gereçlerde çok önemli bir gereklilik olduğunu düşünüyoruz. Bu günlük kullanıp atık yaptığımız şeyleri doğadan uzak tutmak için çalışmayı sürdüreceğiz” diyor. Starbucks şirketinin Küresel Sürdürülebillik Sosyal Etkilerden Sorumlu Başkanı Colleen Chapman da McDonald’s gibi endüstri ortaklarıyla bir araya gelip, kahve bardağı atıkları için yenilikçi ve ölçeklenebilir çözümler üretmekten gurur duyduklarını söylüyor. İki şirket de daha iyi kupaların tüm endüstriye fayda sağlayacağında hemfikir. Ve iki şirket de başka markaları onlara katılmaya davet ediyor.

Kaynak: Fast Company, Bigumigu.com

Daha fazla oku: Kahve telvesi yeniden kullanılabilir bardaklara dönüşüyor