Saki’ye göre Naboo, Star Wars’daki bir gezegen ya da bir dizideki karakter olabilir. Yarattığımız dünyanın bulunduğu yerin adı aslında. Gaia gibi… Doğa Ana gibi… Naboo Rec’in ikinci partisi için Saki ile sohbet ettik ama öncesinde Space Pirates partisi nasıl geçmiş biraz ona bakalım.

Fethiye’nin Cennet Koyu’nda gerçekleşen parti, kemik psychedelic kitleyi bir araya toplayarak yardırmacalı ve unutulmaz bir gün sağladı. İskelenin olmaması nedeniyle koya gelişin bile maceralı olması partinin güzel geçeceğinin habercisiydi. Dans ve müzik için ulaşamayacağımız hiçbir yerin olmadığını gülüşerek dile getirdik.

Ölüdeniz’den 20 kişilik bir tekne ile Cennet Koyu’na yol aldık fakat Kabak üzerinden de geçebilirsiniz. Kişi başı ortalama 20 liraya denk geliyor. Ayrıca Kabak’tan ortalama iki saat süren, biraz zorlu bir yürüyüş yolu da var. Bunu tercih edenler de oldu. Denizin dalgalı olması bazı arkadaşları biraz sarssa da ben, lunapark misali bayağı eğlendim. Teknenin yanaşamaması üzerine insanlar olduğu gibi suya atladı. Eşyalar ise elden ele verilerek kıyıya çıkarıldı. Ses sistemini bile sorunsuz taşıdılar. Ama birkaç bavul da sudan nasibini aldı.

Kabak’a göre Cennet Koyu benim için daha güzel. Sadece, biraz daha bâkir olmasından değil suyu ve manzarası da çok iyi. Ufak, tek bir işletme bulunuyor. Normalde işletme içinde ücretli ya da sahilde ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Cennet Kamp, sahile çok uzak olmasa da yokuş yukarı bir yerde. Keyifli bir yürüyüş yolu var, tabii yükünüz yoksa.

Korsanlar güverteye!

Vortex Z‘den Gpsydelic’s’e, ERF’ten Zed Balloon‘a kadar birçok partide keyifle dinlediğimiz pek çok isim yer aldı. Sahne dekoru Axis Mundi Project ve UvLab‘ın tasarladığı -elbette- korsan temasını içeriyordu. Batuhan Güven de visiual art ile karanlık saatlerde korsan gemisini hareketlendirdi.

Geçirdiğim en iyi enerjili partilerden biriydi. Doğum günüme denk gelmesi de benim açımdan tüm etkinliği ayrıca tatlı kıldı. Normalde doğum günü olaylarına çok önem vermesem de tanıdığım, tanımadığım birçok insanın gelip sarılması iyi hissettirdi.

Biriken enerjinin tohumu: Space Pirates

Hindistan Goa’da 2012 yılında ortaya çıkan Naboo Rec‘in kurucularından ve Prodüktör Yaiz Saki ile Space Pirates etkinliği sonrasında kısa kısa sohbet ettik.

Şimdiye kadar neler yaptınız Saki?

Şimdiye kadar geçen sürede yaptığımız sayısız event var. Temeli Goa’ya dayanıyor. Orada aktif şekilde organizasyon yapmaktaydık. Kitle çok uygun olduğu için kimi zaman haftada iki tane olabiliyordu. Türkiye’de sadece iki event yaptık. Sanırım bunlar da kendi yağımızda kavrulacak kadar iyiydi diyebiliriz.

Peki, Space Pirates nasıl doğdu? İlk parti sizin açınızdan nasıldı?

Aslında Space Pirates bir anda oldu ama uzun zamandır biriken bir enerjinin tohumu gibiydi de denebilir. Tek yapmamız gereken “Bir şeyler yapmalıyız” demek oldu. Şu an hâlâ büyümeye devam eden bir organizasyonuz. Geçmişi ve geleceği birbirine bağlamaya çalışan bir anlamı var benim için. Ekibimiz için de aynı şeyleri söylemek mümkün.

Space Pirates’in ilk partisi tam bir açılış havasında geçerek, çekirdek bir tayfaya hitap etti. Oraya gelen ve eğlenen bütün insanlar aslında tayfanın bir üyesini oynuyordu denebilir. Her şey çok iyiydi. Organizasyon olarak hatalarımızı, eksiklerimizi görmemizi sağladı. İkinci adımımızı daha sağlam atmamızı sağlayacağına eminim.

Space Pirates ile ya da bunun dışında projeler de bekliyor mu?

Space Pirates adı altında bir albüm düşünüyoruz. Şu an altyapı çalışmaları devam ediyor. Bakalım, yazın sonlarına doğru bitirmiş oluruz sanırım.

Partiyi kaçırdım diye boşuna üzülmeyin duyumlara göre sık sık etkinlikler olacak gibi. Hatta 14-16 Temmuz tarihleri arasında yine Cennet Koyu’nda partilenecek! Facebook event listenize eklemeyi es geçmeyin: Space Pirates – Preparations

Koya varınca mağarada yaşayan Ramazan Dayı’ya selam götürmeyi unutmayın… Gidin, bulun sohbet edin.

Kapak Fotoğrafı: Gözde Gökâlemi