Oturduğumuz yerden dünyayı gezme hayalleri kuruyoruz. Biz bu hayalleri gerçekleştiremezken, yürüme ve görme engelli bu çift binlerce metre yüksekliğe tırmanıyor.

Melanie Knecht ve Trevor Hahn, Coloradolu doğa sever iki kafadar. Ancak onları diğerlerinden ayıran başka türlü bir azimleri var. Biri görme, diğeri ise yürüme engelli. Fakat bu durum onların dağ tepe gezmelerine asla engel değil.

Yürüme ve görme engelli çift birlikte binlerce metre tırmanıyor
Trevor ve Melanie

Melanie 29 yaşında yürüme engelli bir kadın ve rutin hayatını sürdürebilmek adına tekerlekli sandalye kullanıyor. 42 yaşındaki Trevor ise geçmişindeki bir hastalık yüzünden görme yetisini kaybetti. İkilinin doğa tutkusu, kendi engellerinin üstesinden geldi ve asla yılmadılar. Melanie yürüme engelinden dolayı off-road tutkusunu gerçekleştirmekte zorlanıyordu ancak bunun için de bazı geçici çözümler buldu. Trevor da doğa yürüyüşleri yapmak için zil sesi kullanan arkadaşları ile beraber birlikteydi. Bir süre sonra yolları kesişen Melanie ve Trevor artık birlikte pek çok maceraya atılıp keyifli ve ilginç anılar biriktiriyor.

“Bize göre bunu yapmak için bir ekip kurmak, sağduyuya benziyordu”

Geçtiğimiz yıl, egzersiz kursunda tanışan çift kısa sürede kaynaşıp keyifli bir ikili oldular. Doğaya ve doğa sporlarına duydukları ortak tutku, onları bir ekip oluşturma ve dağlarda birlikte yürüyüş macerasını üstlenmeye teşvik etti. Melanie bir röportajında “Bize göre bunu yapmak için bir ekip kurmak, sağduyuya benziyordu” demişti.

Yürüme ve görme engelli çift birlikte binlerce metre tırmanıyor

“O benim bacaklarım, ben ise onun gözüyüm”

Melanie sık sık sosyal medyada, “O benim bacaklarım, ben ise onun gözüyüm” diyerek birlikte ne kadar uyumlu olduklarından bahsediyordu. Trevor’un kendisini sırtında taşıyabileceği özel bir sırt çantası sayesinde yürüyebildiğini ve kendisinin de gördüğü eşsiz güzellikleri ona anlattığını ifade ediyordu. Kulağa fazla dokunaklı geliyor değil mi? Oysa bana göre bu çiftin yaptığı dokunaklı bir hikâyeden daha fazlası. Büyük bir motivasyon kaynağı.

Yürüme ve görme engelli çift birlikte binlerce metre tırmanıyor

Kendi hikâyelerini başkalarıyla paylaşmaktan büyük keyif duyan Trevor ve Melanie, aynı zamanda içinde bulundukları durumun da başkalarına ilham vermesini istiyor. Yaptıkları aktiviteleri sosyal medyalarında paylaşan Melanie ve Trevor: “Hikâyemizi insanlarla paylaşmak harika ve umarım diğer insanlar için bazı şeyleri denemeye teşvik ediyordur” diyor.

Doğa tutkunu olan ve engel tanımayan bu iki çılgın arkadaşın neler yaptığını merak ediyor ve takip etmek istiyorsanız Instagram adreslerine göz atabilirsiniz.

Unutmayın. “Aşılmasına imkân olmayan, hiçbir duvar yoktur” demiş Anton Çehov. Engelleri aşmak ve onların üstesinden gelmek yine bizim elimizde.

Sevgiyle.