Yurtiçi ⋆ We are the Hippies
close

Yurtiçi

Kamp-OtostopSeyahatYurtiçi

Uğrak Yaylası: Cennete açılan kapı

Uğrak Yaylası

Alanya şehrine doğru otostopla yol almaya başladık. Hava hafiften bulutluydu ama sıcaklığını yine de hissettiriyordu. Bu otostop maceramız ise aileli araçlarla geçti. Çocuklarla sohbet ederek, oynayarak yolun bir kısmını tamamladık. Yine de Uğrak Yaylası tahmin ettiğimden de uzak bir noktadaydı.

(daha&helliip;)
Daha fazla oku
SeyahatYurtiçi

Yeniden Kaş’a doğru yolculuk… Canımsın Kaş

Yeniden Kaş'a doğru yolculuk... Canımsın Kaş

Demre‘nin çılgın otostop macerasının ardından Kaş’a, Ece’lerin evine varmıştık. Hava kararmıştı, saat geçti. Bir hayli yorgunduk da ama bu, şimdiden eğlenmemize bir engel olamazdı. k

Ece’lerin evi benim için güzel anılarla ve güzel insanlarla dolu. Ece’nin güzel enerjisi ve misafirperverliği sürekli pozitif olmanıza yetiyor zaten. Kaş’ta yaşayan, sevdiğim birkaç farklı arkadaşım daha var. Hep güzel insanlar yerleşmiş oraya sanki. Belki de bu yüzünden Kaş’ı ayrı bir seviyorum. Hep güzellikleri ile karşıladı beni.

Ece, her zaman size güzel enerjisi ile sarılan bir insan. Nasıl eğlenmesi gerektiğini biliyor ve her zaman bizi en iyi şekilde ağırladı. Yorgun argın sabahı bulduğumuzda bitmeyen enerjisi ile bize her daim kahvaltı hazırlıyordu. Tatlış bir de yavrusu var. Kartal, arada yanımıza gelip bizlerle dans eder sonra odasına gider ödevlerini yapar. Tayfun Abi var, Ece’nin manevi babası sayılır. Sıcak gülümsemesi ile sizinle sohbet eder. Bir de durmadan dans eden çılgın Karlos var. Enerjisi ile hepimizi ikiye katlıyor.

Kaş’ın suyu çok güzel. Bu sene Nisan başı gibi deniz sezonunu yine Kaş’ta açmıştım. En sonki ziyaretimde ise Hidayet Koyu‘na ilk defa gittim. Burasını işletme tamamen ele geçirmiş olsa da koyun güzelliğinin önüne geçememişler. Murat ile de Yeniköy‘de turlayıp; Doğa Park denilen şirin bir mekânda kahvaltı yaptık. Yukarılara çıktıkça hava serinliyordu ama manzara daha da güzelleşiyordu. Özellikle yukarıları, dağları bol bol gezmek gerek.

Genelde Gökseki tarafında durduğumuz için Akçagerme Plajı‘nı ya da evin diğer tarafından daha kısa mesafede inilen ve kayalıklardan girilen suyu tercih ettik. Kaş; Kaputaş, Patara gibi ünlü plajlara ev sahipliği yapıyor. Anlayacağınız gittiğinizde gezilecek birçok yeri var.

Kaş’ı seviyorum. Doğası ve küçük şehri ile beni gülümsetiyor. Tatil için ya da yaşamak için tercih edilebilecek yerlerden biri. Daha çok kere gidip, ziyaret edeceğim Kaş’ı. Her seferinde yeni bir yerlerini keşfedeceğim. Siz de yolunuzu buradan geçirin…

Yeniden Kaş'a doğru yolculuk... Canımsın Kaş
Kaş’ta yaşıyorsanız evinizin çok güzel manzarası olabilir.
Yeniden Kaş'a doğru yolculuk... Canımsın Kaş
Daha fazla oku
SeyahatYurtiçi

Kamboçya’dan Yanıklar Köyü’ne: Avocado Garden

Kamboçya'dan Yanıklar Köyü'ne: Avocado Garden

Seçil ve Mustafa, İstanbul’daki lüks yaşamlarını, ani bir kararla “Biz ne yapıyoruz?, bizim daha büyük bir eve ihtiyacımız yok ki!” kırılması ile geride bırakıp, yavruları Cemre ile Kamboçya’ya taşındılar. Orada üç ay yaşadıktan sonra Cemre’nin Kamboçya‘ya ısınamaması nedeniyle Türkiye’ye geri döndüler. Çünkü hiç kar yağmıyordu ve Cemre kışı çok seviyordu. Geri döndükleri zaman ellerindeki son birikimleri kadar ufak bir yer kiraladılar ve Fethiye’nin Yanıklar Köyü‘ne yerleşerek vegan&vejetaryen bir kahvaltıcı açtılar. Avocado Garden işte böylece ortaya çıktı.

(daha&helliip;)
Daha fazla oku
Kamp-OtostopSeyahatYurtiçi

Portakalı soydum Finike’yi buldum

Portakalı soydum Finike'yi buldum

Finike, ilginç ismi gibi hiçte değişik olmayan bir yerleşim yeri benim için. Dostumu ziyaret vesilesi ile gittiğim bu ilçeye sanırım bir daha işim olmadığı sürece uğramam. Turistik bir şehir olarak anılsa da belediyesinin biraz daha bu konu üzerine çalışması gerek. Kocaman bir sahili ve git git derinleşmeyen bir denizi var aslında ama yüzmekten keyif alacağınız çok daha iyi yerler sayabilirim. Finike’yi çok da sevdim diyemeyeceğim yani…

Phoenicus yani Finike, MÖ 500’lerde liman kenti olarak kurulmuş. Likya bölgesinde yer alıyor. Yerel halk sebzecilik, narenciye ve iç turizm ile geçimini sağlıyor. Üsküdar Üniversitesi’nden Ahmet Kırgıç‘ın Yakın Tarih ve Türkiye’de Tarım adlı kitabına göre ise 1960’lı yılların sonunda Kıbrıslı Rumlar ve Yahudi denizciler tarafından portakalın ithal edilmesiyle portakal üreciliği başlamış. Bunun yanında, hızlı kil oranı artışı nedeniyle portakal üretiminin en geç 2035 yılında tamamen biteceği de öngörülüyor.

Demre’yi atla geç…

Tek günlük Finike ziyaretinden sonra altı kişi halinde Kaş’a doğru otostopa çıktık. Bu kadar kalabalık şekilde araç bulmamız zor olur diye üçerli iki gruba bölündük. İlginçtir, yol boyu birkaç araba ile gittik ve her seferin iki grubu da tek tek aynı araç aldı. Ayrılsak da araçlarda hep birleştik.

Haliyle otostop yolculuğu bizim için çok eğlenceliydi ama Demre üzerinde uzunca bekledik ve siz siz olun bu kısmı araç ile geçip, başka bir noktadan parmak kaldırmaya devam edin. Demre, çevresinde pavyonların bol olduğu pek de tekin olmayan bir bölge. Yerleşim yerinden çıkan tipler pek garipler. Bu noktadan otostopun zor olduğunu daha sonra duydum yine. Kesinlikle almıyorlar. Arabayı birkaç kere çevremizde sürenler bile oldu. Bu durum bizleri biraz tedirgin etti haliyle. Lakin en sonunda iki gencin olduğu bir araç bizi orada bırakmadı ve sıkış, tepiş ta gideceğimiz eve kadar bıraktı. Onlar için de bizim içinde bol kahkahalı bir yolculuk oldu. Varış noktamıza hiç ayrılmadan vardık en sonunda.

Ekolojist çift, evinde ölü bulundu

Sedir ormanlarında faaliyet gösteren mermer ve taş ocaklarına karşı mücadele veren ve yakın zamanda evlerinde öldürülen ekolojist Ali Ulvi ve Ayşin Büyüknohutçu da Finike’ye bağlı Kızılcık Yaylası’ndaki çiftlik evinde yaşıyorlardı. Bu acı durum karşısında ne yazık ki kelimeler yetersiz kalıyor ama hiçbir durum insanların verdiği bu mücadeleden vazgeçiremeyecektir.

Huzur içinde uyuyun!

Ekolojist çift evinde ölü bulundu
Ali Ulvi – Aysin Büyüknohutçu
Daha fazla oku
SeyahatYurtiçi

Tarih, mitoloji, doğa; karşınızda Çanakkale

Tarih, mitoloji, doğa; karşınızda Çanakkale

Tarihi, mitolojisi ve doğası ile Çanakkale, cazibesini iki katına çıkartıyor. Kazdağlarının derinliklerinde doğayla bütünleşirken Tanrıların dağlarında dünyanın hakimi gibi hissediyorsunuz… Hemen yakınında, denizlerin çok da ötesinde olmayan Midilli’ye gitme planlarını yapmaya başlarken Çanakkale görmeniz gereken birçok yerin kapılarını çoktan sizler açıyor.

(daha&helliip;)
Daha fazla oku