Veggy Vegan Köfte Karışımı (Bezelye Proteinli) kıyması ile sadece su ekleyerek vegan köfte hazırlayabilirsiniz. Yapılışı çok basit. Hızlıca bir şeyler hazırlamak istiyorsanız güzel bir seçenek olabilir.

Su eklendiğinde 200 gram olan harç, pişirmeye hazır olduğunda 500 grama çıkıyor. Birkaç kişiye rahatlıkla yetebilir. Ben, üç pişirmede bolca tükettim. Tek başına tüketimde bu sayı 4-5 de olabilir (en azından kendi adıma).

Salata, pilav, makarna gibi öğünlerin yanında lezzetli oluyor. Pişirdikten sonraki sahip olduğu kuruluğu sarımsaklı domates sosu ile yumuşatabilirsiniz. Pişirme konusunda şöyle bir şey önerebilirim. Bu tarz sebze köftelerini ne zaman yassı şekilde pişirmeye kalksam çoğunlukla parçalanıyor. Sanırım top şeklinde kızarmış yağa koymak bunu önleyebiliyor. Ya da ben, sadece bu şekilde becerebiliyorum. Ayrıca suyunu ekledikten sonra soğuması 15 dakika da geçebilir. Ben hepsini tek seferde hazırlayıp, buzdolabına koydum. Yemek istedikçe çıkarıp, kızarttım.

Veggy Vegan Köfte Karışımı (Bezelye Proteinli) Ürün İncelemesi

İçindekiler:

Granül bezelye proteni (yüzde 46), yulaf, galeta unu, kurutulmuş soğan, çiya tohumu, pirinç unu, kurutulmuş bitki karışımı, kurutulmuş sarımsak, tuz. Alerjen olarak gluten içeriyor. Koruyucu içermiyor.

Granül bezelye proteni menşe ülkesi Fransa imiş.

Hazırlanışı:

Tavada:
Veggy Vegan Köfte Karışımı’nı çukur bir kapta 300 ml (1,5 bardak) su ekleyerek kaşıkla hafifçe karıştırın. 15 dakika kadar soğumaya bırakın. Soğuğan harcı iyice yoğurun. Köftelerinizi istediğiniz boyutta şekillendirin. Yapışmaz tavaya yağ ekleyerek orta ateşle kızartın.

Fırında:
Veggy Vegan Köfte Karışımı’nı çukur bir kafta 250 ml (1 + 1/4 su bardağı) sıcak su ve 5 çorba kaşığı sıvı yağ ekleyerek hafifçe karıştırın. 15 dakika kadar soğumaya bırakın. Soğuyunca harcı iyice yoğurun. Köftelerinizi istediğiniz boyutlarda şekillendirin. Fırın kağıdı üzerinde dizdiğiniz köfteleri, 180 derece fırında bir kez ters-düz ederek pişirin.

Fiyat:

Online vegan alışveriş sitelerinden birinden 21,50 liraya aldım. Piyasadaki diğer benzer ürünlerin de (Ikea’da yer alan İsveç marka vegan köftesinin 1 kilosu 40 liraydı, köfte şeklinde hazırdı) fiyatları üç aşağı beş yukarı aynı olsa da bu ürün için bana biraz pahalı geldi. İndirimlerin olduğu vakit arada yine de alınabilir.

Yukarıda dediğim gibi indirim zamanlarını yakalarsam arada tercih edebilirim. Zaten yağ içinde kızartılan şeyleri canım çektikçe arada tüketmeye çalışıyorum.

İnternet sitesi: veggy.com.tr