Çocuklarınızı neden hayvanat bahçelerine (hapishanelerine) götürüp, bilinç altlarına esareti işletiyorsunuz? Belki bunu bilerek yapmıyorsunuz ama ne yazık ki bu gerçeklerle yüzleşmek gerekiyor. İnsanlar, para verip eğlensin diye bu topraklara ait olan olmayan birçok insan-dışı hayvan vitrin mankeni gibi sergileniyor. Onların ne kadar acı çekebileceğini anlayamıyoruz. Çin’deki bir hayvanat bahçesinde camı kırmaya çalışan maymun görüntüleri, yapılan bu durumun ne kadar yanlış olduğunu anlamamızı belki kolaylaştırır.

Paylaşılan videoya göre; Çin’in Henan eyaletinde bulunan Zhengzhou hayvanat bahçesindeki bir maymun içinde bulunduğu hapishaneden kaçmak için kaya parçasını kullanarak camı kırmaya çalışıyor.

Beyaz yüzlü kapuçin maymunu (Cebus capucinus) elinde bir kaya parçası ile camı inceliyor ve sonrasında camı parçalamaya başlıyor, ardından parçalara ayrılmasını sağlıyor.

Bu maymun özgürlüğü için bir kaya yardımı ile camı kırmaya çalışıyor

Bay Wang ismindeki bir muhabir, kaçış girişiminden önce maymunun kayayı keskinleştirdiğini gazetecilere aktardı: “Maymun taşı keskinleştiriyordu, sonra cama vurmaya başladı. Korktu ama tekrar bakmak için geri geldi ve hatta ona dokundu.”

Daha fazla oku: Almanya’daki bir laboratuvarda gerçekleşen hayvan deneylerinin korkunç görüntüleri

Zhengzhou’da çalışan Tian Shuliao, bu maymunun diğer maymunlardan farklı olarak araçları nasıl kullanacağını bildiğini söyledi: “Cevizi kırmak için araçların nasıl kullanılacağını bilir. Diğer maymunları ceviz ile beslediğimizde, onlar sadece ısırmayı bilir. Fakat daha önce hiç cama vurmamıştı. İlk defa böyle bir şey oldu.”

“Olay olduktan sonra tüm kayaları topladık ve tüm ‘silahlarını’ ortadan kaldırdık” diye de ekledi. (İyi bok yaptınız).

Kaynak: Truet Theory