Pedler ve tamponlar okyanus kirlenmelerinde en yaygın beşinci atık olarak tarihte yerini aldı. Eskiden, kullan at ped mi vardı diye düşünürken internette yıkayıp, tekrar kullanabileceğim pedleri aramaya başladım. Aslıda reg dönemleri için adet kabı kullanıyorum ama ilk yoğun günler yine de sızıntı yapabiliyor. İnternette de PonPed Tekrar Kullanılabilir Doğal Ped örneğini görerek, sitelerine girdim ve dört tane edindim.

Yıkanıp tekrar kullanılabildiği için cebinize tasarruf sağlayacak ve kendi başınıza yarattığınız bir sürü ped ve tampon atığının önüne geçmiş olacaksınız. Plastik pedin ciltte hissettirdiği tahriş bu pedlerde olmuyor. Alerjik ve tahriş gibi hastalıkların da önüne geçmiş oluyoruz. Ped sızdırmıyor ama genital bölgede hava akışını sağlıyor. Ayrıca bir güzel nokta daha: klorla beyazlatma işlemine tabi tutulmuyor. Yani kanser, endometriosis ve bağışıklık sistemi üzerinde etkisi ile bağlantılı madde olan dioksin oluşumuna yol açmıyor.

Son olarak da ürün Türkiye’de üretiliyor.

Kullanım:

Öncelikle ilk aldığınızda, kullanmadan önce yıkamanız gerekiyor. Kullanım sırasında da pamuk pedlerde desenli sızdırmaz kısım çamaşıra, beyaz renkli yumuşak kısım da teninize gelecek şekilde çamaşırınıza yerleştirmelisiniz. Bambu pedlerde etiketli düz sızdırmaz kısım çamaşırınıza, yumuşak emici dikişli kısım teninize gelecek şekilde çamaşırınıza yerleştirin. Kullandıktan sonra emici kısım içe gelecek şekilde üst ve alt kenarları içe katlayınız ve çıtçıtları kapatınız.

PonPed Doğal Kadın Pedi İncelemesi

Yıkama ve Bakım

Çamaşır makinenize yarım ölçek deterjan koyarak yıkayınız. Soğuk suda yıkanmalı (maksimum 30 derece). Sıcak su kandaki demirin kumaşın üstüne sabitlenmesine neden oluyor ve leke oluşumuna yol açıyor. Çamaşır suyu ve yumuşatıcı kullanmayınız. Çamaşır suyu kumaşın kolay deforme olmasına neden oluyor ve cilt sağlığı açısından zararlı olabilir. Yumuşatıcılar ise ipliklerin üzerini sararak emiciliği engelliyor. Yıkadıktan sonra Güneş ışığında, açık havada kurutunuz.

Leke nasıl çıkartılır?

Bir şeyin üzerinde leke olması onun kirli olduğu anlamına her zaman gelmez. Yıkmadan önce 30-45 dakika soğuk suda bekletin. Bu suya az miktarda limon suyu veya sirke koyabilirsiniz. Bu işlem uygulandıktan sonra ekstra durulama yapılması tavsiye edilir.

PonPed Doğal Kadın Pedi İncelemesi

Mantar rahatsızlığı söz konusu olduğunda suya çok az beyaz sirke koyunuz. Bu işlem uygulandıktan sonra ekstra durulama yapılması tavsiye ediliyor.

Fiyat

Bambu pedlerin tanesini 7.5 TL’den, pamuk pedlerin tanesini de 6.90 TL’den aldım. Adet kabının hafif sızdırmalarında kullanmak için dört tane günlük pedin yeteceğini düşündüm. Sürekli kullanacağım için fiyat bana uygun gibi geldi. Sitelerinde çeşitli pedlere ulaşabilirsiniz.

İnternet sitesi: www.ponped.com