Okyanus kirlenmelerinde en yaygın beşinci atık kadın pedleri ve tamponlar
close
Sürdürülebilir Yaşam

Okyanus kirlenmelerinde en yaygın beşinci atık kadın pedleri ve tamponlar

Okyanus kirlenmelerinde en yaygın beşinci atık kadın pedleri ve tamponlar

Günümüzde insanlık neyse ki plastik kirliliğinin tehlikelerini anlıyor. Birçok birey plastik su şişesi, poşet, pipet, kap, bardak gibi ürünleri kullanmıyor. Hatta plastik içeren kadın pedleri ve tamponlar da bunun içine girebilir. İnsanlar artık hayatlarının her alanında kullandıkları ürünleri hassasiyetle seçiyorlar.

Tampon ve kadın pedleri “plastik sorunu” hakkında düşünüldüğü zaman akla gelen ilk şey olmayabilir. Fakat Avrupa Komisyonu’nun yakın zamanda çıkardığı bir rapora göre bu atıklar sahillerdeki plastik atıklarının içinde en yaygın beşinci kategoriyi oluşturuyor. İngiltere Deniz Koruma Topluluğu, 2016 yılında yıllık sahil temizleme etkinliğini yaptığı zaman 100 metrelik kıyı şeridi için 20 adet atığın söz konusu olduğunu tespit etmiş. Yapılan uyarılara rağmen, milyonlarca ped ve tampon her gün tuvaletlere atılıyor. Bu da kanalizasyon sistemlerimizin okyanuslara ve nehirlere taşmasına neden oluyor. City to Sea adlı kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa göre ortalama bir kadın pedi 4 plastik poşetin içerdiğine eşdeğer plastik içeriyor. Çoğu tampon da -plastik aplikatörlerine ek olarak- fazlasıyla plastik içeriyor. Doğada çözünmeleri ise 500 yıl demek!

Okyanus kirlenmelerinde en yaygın beşinci atık kadın pedleri ve tamponlar

Change to Green adlı kuruluşa göre dünya genelinde bir yılda 45 milyardan fazla tampon ve ped kullanılıyor. Bu da her yıl için 3200 ton ağırlığında plastik atık demek! Bu atıklar doğaya zarar vermelerinin yanı sıra vücudumuza da zararlı. Geri dönüştürülebilir ve zararsız sıhhi ürünler üretmek üzere çalışan No More Taboo adlı bir kuruluş, insan sağlığı için üretilmiş birçok sıhhi ürünün çamaşır suyu ve dioksinler gibi kanserojen nitelik taşıyan tehlikeli kimyasallar içerdiğini belirtiyor. Şu ana kadar kadın hijyen ürünleri üreten firmaların ürünleri üzerinde nasıl bir revizyon yapacaklarına dair kesin çalışmalar bulunmadığından tüketicilerin de neyi kullanacaklarına dair bir fikirleri yok… Dolayısıyla silikondan yapılmış regl kabı gibi ürünler satın alarak sorunun size düşen kısmını çözdüğünüzü düşünmeyin. Çünkü silikon -doğal olarak ortaya çıkan mineral silikonla karıştırılmamalıdır- plastiğin bir başka formudur ve aynı şekilde toksik etkiye sahiptir.

Telaş yapmaya gerek yok. Toksik olmayan sürdürülebilir seçenekler var:

  1. Doğal kauçuk regl kapları
  2. Organik pamuk veya kenevirden yapılan yıkanabilir pedler
  3. Eski kıyafetlerinizden kendi pedlerinizi yapmak. Bu kolay bir yöntem…

Kaynak: Return to Now

Cihat Sakarya

Yazar Cihat Sakarya

Müzikolog ve müzik öğretmeni. Kocaeli Üniversitesi Müzik bölümünü bitirdi. Ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde müzikoloji yüksek lisansını İgor Stravinski'nin Bahar Ayini ve Müzikal Primitivizm üzerine tamamladı. Master yıllarında sempozyumlarda çalışmalarını sundu. Uluslararası hakemli müzikoloji dergilerinde müzik tarihi ve yirminci yüzyıl müziği üzerine makaleleri yayınlandı. 2018 yılında aynı üniversitede doktoraya başladı. 2009 yılında psychedelic trance ile tanıştı. Türkiye'deki ve yurtdışındaki festival ve partilerde Dj performans sunmaya devam ediyor.

Bir Yorum Bırak