Chhattisgarh’ın Ambikapur kasabasında, Hindistan’ın ilk “Garbage Cafe” sistemi bir sonraki ay hayata geçirilecek. Açsınız ama paranız yok; dert etmeyin çünkü buraya getireceğiniz plastik atık karşılığında ücretsiz yemek alınabileceksiniz.

Hindistan çok uzun zamandan beri temizlik ve hijyen sorunları ile ciddi şekilde karşı karşıya. Bu endişe verici durumla yaşamalarına rağmen vatandaşlar hiçbir şekilde çöpleri atma alışkanlıklarını değiştirmiyorlar. Chhattisgarh Belediye Şirketi’nin bir girişimi olan bu fikir, atık toplanmasını ve sokakların temiz tutulmasını teşvik ederken, evsizlere ve fakirlere doyurucu ve sağlıklı yiyecek sağlayacak. Kasabaya gelen insanlar, Garbage Cafe sistemi ile plastik atık karşılığında ücretsiz yemek yiyebilecekler.

Daha fazla oku: Plastik kirliliği hakkında 18 gerçek ve yapılabilir 10 yöntem

Bu sisteme göre, 1 kilogramlık plastik çöp toplayanlar günün üç öğününü yeme hakkına sahipken, en az 500 gramını biriktirenler ise yalnızca kahvaltıyı alabilecekler. Belediye Başkanı Ajay Tirkey, kafenin şehrin ana otobüs durağında işletileceğini ve 500 bin Hindistan Rubisi de bütçe verileceğini söyledi. Ayrıca atık toplama karşılığında evsizlere ücretsiz barınak da sağlamak için bu planı genişletmeyi umuyorlar.

Bu tür atık kafeler ABD, Avrupa ve hatta Kamboçya’nın bazı bölgelerinde zaten faaliyet gösteriyor. Dünya’daki birçok alan ne yazık ki tamamen plastik atıklardan oluşuyor. Faka bu daha da özel bir girişim çünkü toplanan tüm bu plastik atıkları, Ambikapur’da sağlam yollar oluşturmak için kullanmayı planlıyorlar. Ambikapur, Indore’den sonra Hindistan’ın en temiz ikinci şehri olarak kabul ediliyor.

Ambikapur’un 800 bin plastik torba ve asfalttan yapılmış halihazırda bir yolu var. Plastiği bu şekilde kullanmanın iyi bir seçenek ve aynı zamanda bu yolların özellikle su taşkınlarına daha dayanıklı olduğunu söylüyorlar. Bu girişim, kasabanın hem atık hem de açlık sorunlarını aynı anda çözmeye çalıştığı ilham verici bir plana benziyor.

Kaynak: What Shot, Vice,