Gömülmek, öldüğümüzde başımıza gelen tek şeydir. Daha uzak topraklara doğru yol aldığımızda, gömülmeye alternatif olarak yakılmak da tercih olabilir. Siz hangisini tercih ederdiniz? İkisinin tatmin edici gelmediği zamanlarda da bazı insanlar alternatif yollar arayışına girdiler. Alternatif doğa dostu tabut fikri ile yola çıkan Capsula Mundi projesi beni bayağı cezbetmişti ama bu, insan kompostu tesisi fikrini de bir hayli sevdim.

Nisan 2019’da Washington, insan vücudunun gübre olarak kullanımını yasallaştıran ilk ABD eyaleti oldu. Bu yeni mevzuatın sonucu olarak ortaya çıkan dünyanın ilk insan kompostu tesisi Recompose, 2021 baharında Seattle’ın SoDo semtinde kapılarını açacak.

Kurucu Katrina Spade liderliğindeki bir kamu yararı kuruluşu olan bu şirket, yıllardır çalışmalarına devam ediyor ancak bu yıl ile birlikte yasal olarak uygulanabilir bir hizmet haline geldi. Yasa, Mayıs 2020 tarihinde yürülüğe girecek.

Dünyanın ilk insan kompostu tesisi 2021'de açılacak

Olsen Kundig Mimarlığın, Recompose’un kurucusu ve CEO’su Katrina Spade ile birlikte hazırladığı tesis planları 21 Kasım’da yayınlandı. Böyle bir yapının hayali kafanızda nasıl canlanıyor? Cenaze evi gibi kesinlikle olmadığını söyleyebiliyoruz.

18 bin 500 metrekarelik tesiste, etrafta gezebileceğiniz, yeşillik içinde dekore edilmiş, ışıkla dolu bir açık alana sahip.

İnsanın kompostlaştırılmasının, mezar veya yakma gibi geleneksel yöntemlerden çok daha doğa dostu olduğuna inanıyorlar. Bu şekilde, yakma prosedürü için gereken enerjinin sadece sekizde biri tüketiliyor. Süreç geleneksel cenaze töreni prensiplerine dayansa da beden yeniden kullanılabilir altıgen şekilli “gemiler” içine yerleştiriliyor.

Recompose internet sitesinde şöyle açıklıyor: “Organlar, doğal olarak oluşan mikroplar ve faydalı bakteriler için mükemmel bir ortam sağlayan, ağaç yongalarıyla kaplanıyor ve havalandırılıyor. Yaklaşık 30 günlük bir sürede vücut tamamen dönüştürülüyor ve daha sonra yeni bir yaşam için kullanılabilecek toprak haline geliyor.”

Yas tutan insanlar bu toprağı korumayı seçebilir ya da Recompose, Güney Washington’daki toprakları yeniden ormanlaştırmak için kullanabilir.

Siz bedenininizin kompost olmasını ister miydiniz?

Kaynak: Science Alert, Matador Network