Hepimizin penisilin ile ilgili bir iğne anısı kesin vardır. Peki, hiç merak ettik mi penisilin nasıl yapılıyor? Bakterilere karşı etkili ve güçlü bir antibiyotik olan penisilin, Penicillium (Yaygın tür: P. chrysogenum) küfünden elde ediliyor. Penisilin keşfi ve onu saflaştırılması, Alexander Fleming, Ernst Chain ve Howard Florey’e 1945 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü de kazandırdı. Modern saflaştırma ve pensilinin seri üretimi oldukça karmaşık olsa da Penicillium küfünü büyütmek basit bir işlem ve penisilin evde nasıl yapılır sorusunun cevabı ise kolay.

Farkında olmasanız da büyük ihtimalle kaza ile Penicillium küfünü evde büyüttünüz. Ekmek ve meyve üzerinde kolayca yetişebilen küfleri hatırlayın. Evde penisilin yapmak isteyen birçok insan buzdolabının sebzeliğinde portakal ve ya limonu küfleninceye kadar bırakmayı tercih ediyor. Ayrıca ekmeği nemlendirebilir, plastik bir torbaya kapatıp, küflenmesini bekleyebiliriniz. Eğer ekmek ile bu küfü elde etmek istiyorsanız ev yapımı olanlarından birini tercih edin çünkü paketli ekmeklerin çoğu bu çabalarınızı engelleyebilecek bir mantar önleyici madde içeriyor.

Penicillium vs. Aspergillus

Aspergillus
Aspergillus

Bu küfün birkaç türü olduğunu unutmayın ve bunların hepsi penisilin üretmiyor. Bu yüzden küflü bir ürünü elde ettikten sonra Penicilillum‘u ayırt etmeniz gerekiyor.

Penicillium kolonisi gri veya beyaz olarak başlıyor, maviye dönüyor ve sonunda mavi-yeşile dönüyor. Tipik olarak beyaz bir dış halka geliştiriyor.

Aspergillus da Penicillium‘u andıran bir diğer küf türü. Aspergillus türleri yeşil, gri veya siyah olabilir. Bu küfün bazı türdeşleri sake fermente etmek ve sitrik asit üretmek gibi ticari değere de sahip. Bununla birlikte diğerleri hastalığa neden olur veya aflatoksin gibi öldürücü zehirler üretir. Bunlardan birini yanlışlıkla saflaştırmak istemezsiniz.

Penicillium
Penicillium

Peki, Penicillium ve Aspergillus‘ı birbirinden nasıl ayırt edeceğiz? Bu ikisini yan yana koyduğunuzda, Aspergillus, Penicillium‘dan daha tüylü gibi görünür ve Penicillium daha mavi renktedir. Büyüme aşamasına bağlı olarak yalnızca görünümden ikisini ayırt etmek için yeterli olmayabilir.

Penicillium‘u tanımlamanın en iyi yolu, onu büyüterek incelemektir. Penicillium dallıdır. Aspergillus düz; ucunda tüylü bir top var gibi görünür.

Küften penisilin özünü çıkarmak

Aşağıdaki adımları izleyerek bir meyve veya ekmek parçası üzerinde nispeten saf bir Penicillium küfü kültürü yetiştirebilirsiniz:

  1. Düdüklü tencere kullanarak veya 315℉ (157.2222℃) derece ile bir saat boyunca bir fırında pişirerek bir kabı ve kapağı sterilize edin.
  2. Küf için büyüme ortamını mümkün olduğunca sterilize edin. Örneğin; bozulmamış bir limon kaynatıp, nemli ekmek pişirebilir veya meyveleri alkolle dezenfekte edebilirsiniz.
  3. Kaba ekmeği veya meyveyi ekleyin. Küften bir parçayı yüzeye yerleştirin ve kavanozun kapağını kapatın.
  4. Küfün büyümesi için birkaç gün bekleyin. Doğrudan Güneş ışığından uzak tutun. Penicillium, koloninin olgunlaşmaya başladığında ve stres altında kalması durumunda penisilin üretiyor. Küf, en çok mavi-yeşil aşamaya ulaştığında kullanışlıdır.

Evet, artık bir Penicillium küfünüz var. Peki, bu penisilin özünü nasıl çıkartacağız? Bunun bir yolu, kalıba zayıf bir asit (sitrik asit, tartar kremi, C vitamini) ve su ekleyin. Karıştırın. Kahve filtresinden süzün ve sıvıyı alın. Sıvı, seyreltilmiş penilisin içeriyor.

Penisilin evde nasıl yapılır?

Aslında penisilini saflaştırmak çok da gerekli değil. Küfün kendisi toksik değildir daha fazla saflaştırmak etkisini değiştirmez.

Eğer saflaştırma dışında bir şey tercih ederseniz şu işlemleri yapabilirsiniz:

  • Küfü yiyin.
  • Küflü ekmeği veya meyveyi ılık su ile karıştırıp bir çay hazırlayın.
  • Eğer küflü limon kullanıyorsanız limon kreması yapın.

Bazı insanların küfe karşı alerjisi olabilir. Bazı Penicillium türdeşleri mikotoksinler, nörotoksinler veya karsinojenler üretiyor. Küfün kendisi bir sorun olmayabilir ancak saldığı bileşikler tehlikeli olabilir ya da olmayabilir.

Penisilin yapımına alternatifler

Ev yapımı penisilin gördüğümüz üzere riskli de olabiliyor. Kaş yapayım derken göz çıkarmaya gerek yok. Doğal yollarla antibiyotiklerin etkisini almak istiyorsanız sarımsak veya kekik yağını deneyebilirsiniz. Düzenli olarak bunları kullanmak bağışıklığınızı kuvvetli tutacaktır.

Zaten gerçek bir acil durum için doktora gitmeniz gerekir. Yine de penisilinin nereden geldiğini ve nasıl yapıldığını bilmek iyi bir şey. Post-apokaliptik bir döneme denk gelirseniz, penisilin evde nasıl yapılıyor diye ortamlarda hava atıp, hayat kurtarabilirsiniz.

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!

Kaynak: Thought Co