Behramkale Köyü’nde yer alan Assos Antik Kenti (Behramkale olarak da bilinir), Midilli Adası’nın karşısında kurulmuş. En tepeye vardığınızda manzara nefes kesici, Güneş gözlerinizden enerji veriyor size. 

Bu kocaman antik kentte Aristo da üç yıl yaşamış ve felsefe okulunu kurmuş. Hristiyan misyoner Pavlus tarafından da buralar ziyaret edilmiş. Müze kartı ile ve ya bilet alarak giriş yapabilirsiniz. Girişin yanında bir de cami inşa edilmiş.

Bu yerleşim alanının en tepesinde Athena Tapınağı inşa edilmiş. Tabii şimdi sadece kalıntıları var ama bu haliyle bile görkemli. Normalde üzerine çıkılmaması gerekiyor ama üzerine çıktım (yaramaz küçük çocuk bakışı atıyorum burada), o sırada orayı gezen diğer gruptan bir çocuk da sütunlara sarılıyordu (Arkadaşını şikayet eden ilkokul öğrencisi bakışı burada da). Tapınağın hemen aşağısında tamamını gösteren bir maket var. Tam olarak neye benzediğini oradan anlayabiliyoruz. Athena Tapınağı’nın güney yamacında da amfi tiyatro kalıyor.

Dağın eteklerinde bulunan antik Behramkale’de yaşam hâlâ devam ediyor. Turizm noktası haline gelen bu yeri, ziyaret edenler birçok yöresel ürünü burada da bulabilirler. Teyzeler kendi tezgahlarını yol boyunca açıyor. Dükkânlar çeşitli ürünler ve hediyelik eşyalar satıyorlar.

Kayalıkların dibinde Assos Antik Liman‘da bir şey yeyip, içeyim derseniz pahalı olabilir ama şöyle bir turlayıp, çay içebilirsiniz. Buradaki açık tuvalet feciydi. Korkunç! Böyle turistik bir yerde bulunan tuvalete neden bakmazlar anlamam. Biz de bir otele girip, fiyatlarını sorduk. Alıcıymış gibi davrandık ve ardından “Tuvaletiniz de neredeydi?” diye sorup, temiz temiz işimizi gördük.

Kadırga Koyu

Assos’un güneyinde, 2 kilometre uzaklığında kalan Kadırga Koyu’nda yazın deniz keyfi yapabilirsiniz. Oteller olduğu gibi kamping alanları da mevcut. Ya da kaçamak yerler bulun. Denizi mavi bayrak ödüllü, yani temiz ve berrak.

Kadırga Koyu, Çanakkale

Sivrice Deniz Feneri Kütüphanesi

1863 yılında Ayvacık ilçesine bağlı Bektaş Köyü sahilinde Sivrice Deniz Feneri kurulmuş. 1935 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti imtiyaz sahibi şirketlerden fenerli satın almış ve tüm fenerlere el konulmuş. 1940 yılına gelindiğinde ise Sivrice Deniz Feneri o zamanın teknolojisine uygun olarak yeniden yapılandırmış. 2008 yılında da Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü burayı ihaleye açmış; Hacer ve Yücel ayman da 10 yıllığına kiralamış. Fener bekçisinin kaldığı yeri 500 kitaptan oluşan kütüphaneye dönüştürmüşler. Daha fazla bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Gerçekten çok şirin bir deniz feneri… Kütüphane kısmında da kitaplar dışında denizcilikle ilgili koleksiyon eşyaları var. Bahçesinde de basketbol oynayabileceğiniz bir potası…

Assos tekrar gidilesi, görülesi bir yer…