Yakın zamanda nerede, hangi festival var diye soranlara, Girdev Yaylası’nda gerçekleşecek Solarado Solar Eclipse Celebration etkinliğini şiddetle öneririm. Perseid Meteor Yağmurunun da gerçekleşeceği bu özel etkinlikte, dostlar bir araya gelerek leziz müzikler eşliğinde kutlama yapacağız.

Organizasyon ekibini tanımakla başlayalım… Yapıdan bahseder misin?

Ekibimiz iki ana alana ayrılıyor dekor ve müzik. Müzik konusu, yıllardır bu işin içinde olan ve Türkiye’de düzenlenen pek çok etkinlikte de “Stage Manager” görevini üstlenen, Crystal Kids resident DJ’lerinden Onur Pekinöz’de. Dekor çalışmalarını, Gözde Gökalemi’nin sanat yönetimi ile Nergiz Dukan, Batuhan Güven, Emrah Işık, Mike Shnsho, Rad dar, Seda Elvin Cevizli (Gogosohel Art), Mustafa Uzun, Hazar Öksüzler, Mert Toygartepe gibi sanatçıların yanı sıra önümüzdeki sene Katmandu’da düzenlenecek ATMAN festivalin dekorunu da üstlenmiş olan UVLAB ekibi ile beraber yürütüyoruz. Visual konusunda ise Modem festivalde de yer almış, Suma Beach’in görsel babası Mert Uzbaşlı AKA Kage Bunshin, yurtiçinde ve yurtdışında pek çok işe imza atmış Axis Mundi Project ve Öncü Ünal ile çalışıyoruz.

Festivalin hikayesinden bahseder misin? Her sene yapmayı planlıyor musunuz?

Yüzü gökyüzüne dönük, evrenin derinliklerini merak eden bir ekibimiz var, Güneş tutulması ve yılın en büyük meteor yağmuru olan Perseid Meteor Yağmurunun bir araya geldiğini görünce bunu bir işaret olarak kabul ettik ve bu güzel birleşmeyi güzel bir etkinlikle taçlandırmak istedik. Bu tarz gök olaylarını takip ediyoruz ve denk geldiğinde etkinliğin yeni adımını oluşturmayı düşünüyoruz.

Bu tarihleri neden seçtiniz? Özelliği nedir?

10 Ağustos’da parçalı güneş tutulması gerçekleşecek, maalesef Türkiye’den gözlemleyemiyoruz ama dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi eş zamanlı kutlama yapacağız. İlk günü takip eden günlerde ise yılın en büyük meteor yağmuru Perseid Meteor Yağmuru gerçekleşecek. Bu tarihleri bir arada görmek etkinlik için bizi çok motive etti. Her sene arkadaşlarımızla toplanıp bir yerlere gidiyoruz Perseid’i izlemek için bu sene daha büyük bir arkadaş grubuyla izleyelim dedik.

Yeni lokasyon: Girdev Yaylası

Lokasyon neresi olacak? Nasıl seçtiniz yeri?

Lokasyon 1700 mt yükseklikte yer alan Girdev Yaylası. Meteor gözlemi için bu kadar yüksekte olmak inanılmaz bir gözlem imkanı veriyor. Sıcak yaz günlerinde gece serinleyen havanın rahatlattığı katılımcılar için ferah bir deneyim olacak. Aslında Köyceğiz tarafında bir alan seçmiştik ama alanın yağlı güreş turnuvaları için belediyeye tahsis edilmesi yüzünden sıkıntı yaşadık. Etkinlik yaklaşmışken lokasyon değiştirmek sıkıntılı bir durum ama bu negatif durumu pozitife çevirdik ve asıl amacımız olan gökyüzü gözlemi için çok daha elverişli bir lokasyon seçtik. Etkinlik alanında Beydağları’ndan gelen buz gibi kaynak suyu yer alıyor. Etkinlik alanında teleskop gözlem alanı, Healing alanı ve art galeri alanı yapay bir havuzun ortasındaki adacıkta yer alacak. Normal gecelerde bile onlarca yıldız kayan lokasyonda Perseid meteor yağmurunun nasıl gözleneceğini çok merak ediyor ve hevesle bekliyoruz.

Hangi önemli isimleri dinleyebileceğiz?

CATAR Records / Purple Hexagon Records’dan METRIX ve Ovni Records’dan JARATAH Türkiye’de ilk kez performans gerçekleştirecekler, Digital Shamans Records resident DJ’i Z3NKAI ve İsveç’in sevilen ikilisi XA’POFF ve ABSOLEM hem kendi projeleri ile hem de beraber ürettikleri ALIENYZER projeleriyle sahne alacaklar. Aynı zamanda bu ABSOLEM’in de ilk Türkiye çıkartması olacak.

Bunların yanı sıra tüm Line-Up şu şekilde;

LIVE ACTs
ARUMAN (Quantum Digits Rec / Voodoo Hoodoo Rec)
KALEVRA (Psyde Effect Records)
ERF (COSMIC CREW RECORDS)
CARLOS CU (Active Meditation Music)
CAPITAL
SAKI (Naboo Rec)
ELECTIC (Dropzone Rec / Goa Rec)
GYPSYDELIC’S (Quantum Digits Rec)
MIDI JUNKIES (Hado Records)
DIFF JUNG (Crystal Kids)
LATCHO GROOVE
DELI KOPEK

Line-up

DJ’s
ARKAMA (Moonrise Records)
ARISHTAT – (Katayy Rec)
ASLAN DJ (Crystal Kids)
ANARCHIA (Crystal Kids)
BERSERKER (Psy Potion)
BARG-IN (Crystal Kids)
DIGITAL ZAGROS (Sacred Aeon Festival)
DREADY (Intergalacted Tribe)
DJOZI SOULFLY (Psychedelic Forces)
EQUINOX
ENGINE EAR (Morning Glory)
FERONIA (Ternary Recordings)
GARENTERS (Ters Music Company)
GAMMA GOBLIN (Solarado)
HOLYMANIA (Voodoo Hoodoo Rec)
JAAN PARVA
I TOUCH (MMP)
MITA (Popol Vuh Records)
MICROGRAVITY (Crystal Kids)
NEGMA
NONSTOPFUTURE
OF SILAS (Crystal Kids)
OXOMO (Voodoo Hoodoo Rec / The Dark Code)
OM-CONNECT (Solarado)
PACK (Crystal Kids / Solarado)
SPIRIT DIABLERO (Crystal Kids / MMP)
SELIX (Solarado)
SHNSHO (Quantum Digits Rec)
SHAMAENTAL (Crystal Kids)
SOUL THERAPY (Crystal Kids)
SYMPHE (Psychedelic Forces / Attaleia Fest)
THE CRYSTAL DROP (Crystal Kids)
UUROHMBRE (Shipibo Sounds)
ZED BALLOON (Crystal Kids)

Katılımcıları neler bekliyor?

Öncelikle lokasyonun harika doğası ve tabii ki çılgın gök olaylarını sayabiliriz. Amygdala Sound System ile Funktion One kalitesiyde 4 gün kesintisiz müzik, 50’yi aşkın DJ’in yanı sıra gündüz saatlerinde canlı performanslara da yer veriyoruz. Güneş tutulması ile eş zamanlı olarak seremoni gerçekleştireceğiz. Katılımcılar alana getireceğimiz profesyonel teleskopla evrene daha yakından bakma fırsatı yakalayabilecekler. Workshoplar, healing ve yoga çalışmaları olacak. SOLAR Art Bazaar’da ise lokal ve yurtdışından gelen sanatçı ve tasarımcıların işlerini görebilecekler. Tabi burada sayamadığım sürpriz etkinliklerde mevcut onları da alana geldiklerinde tecrübe edebilecekler.

Biletleri nereden satın alabilirler, fiyatlar nedir?

Biletlere Instagram ve Facebook üzerinden Solarado sayfalarına mesaj atarak ulaşabilecekleri gibi Kadıköy’de The Band Ink dövme stüdyosu ve Avcılar’da Sanat Evim’den de ulaşabilirler. Bilet fiyatlarını 100 tl (1. faz, tükendi), 150 tl (2. faz, tükendi), 200 tl (3. faz, tükendi) ve kapıda 250 tl olarak belirledik.

Art Bazaar

Peki, stant açmak isteyenler neler yapmalı?

Stant alanı ve galeri alanını birleştirdiğimiz SOLAR Art Bazaar adında yeni bir oluşumumuz var. Sanatçı ve tasarımcıların işlerini sergileyebildikleri, satış yapabildikleri ve takas yapabilecekleri bir alan yaratıyoruz. Sanatçı ve tasarımcı dostlarımızı düşük ücretler karşılığında satabilecekleri işler yapmaya teşvik ediyoruz ve bununla beraber “sanat satın alma refleksini” geliştirmeyi ve “satın alınabilir sanat” kavramını desteklemeyi hedefliyoruz. Sanatçı ve tasarımcı dostlarımızı desteklemek amacıyla da 250 tl’lik biletler karşılığında stant hakkı ve 1 adet giriş bileti veriyoruz. Şu an indirimli biletlerimiz 200 tl, yani 50 tl gibi bir ücretle SOLAR Art Bazaar’a katılabiliyorlar. SOLAR Art Bazaar alanını panayır tadında tasarlıyoruz ve katılımcıların alanda geçirecekleri zamanı renklendirme, zenginleştirme üzerine çalışıyoruz.

Nerelerden sizi takip edebiliriz?

Facebook ve Instagram hesaplarımızdan bizi takip edebilirler. Detayllı bilgi içinse www.solaradocelebration.com adresini ziyaret edebilirler.

Facebook Etkinlik Linki: facebook.com/events/168305123787442/
Facebook Solarado: facebook.com/solaradocelebration/
Instagram: instagram.com/solarado_celebration/