Avrupa Birliği Türkiye’ye kapılarını kapattı. Zaten Euro ve Dolar yüzünden şuradan şuraya gidemiyorduk. O zaman bari filmlerle nostaljik bir Avrupa yazı yapalım.

1) Malena (2000)

Hikâye savaş zamanı Sicilya’da geçiyor. 13 yaşındaki bir çocuk, bu küçük İtalya köyündeki her erkeğin takıntılı derecede ilgisini çeken, her kadını kıskandıracak kadar güzel olan ve savaşta eşini kaybeden Malena’ya aşıktır. Onun yüzünden, Renato hayatın tüm derslerini öğrenmeye gelecek ve kendini asla hayal edemeyeceği yerlerde bulacaktır.

2) Swimming Pool (2003)

Charlotte Rampling tarafından canlandırılan İngiliz polisiye romanı yazarı, bir sonraki kitabı üzerine çalışmak için yayıncısının Güney Fransa’daki yazlık evine gider. Ancak yayıncının kızı olduğunu iddia eden Julie’nin gelişi, karışıklıklara ve ardından bir cinayete neden olur.

3) French Kiss (1995)

Bir kadın başıboş nişanlısıyla yüzleşmek için Fransa’ya uçar ancak yanında oturan sevimli dolandırıcı onu kaçakçılık için kullandığında başı derde girer.

4) Purple Noon (1960)

Film Amerikalı yazar Patricia Highsmith’in 1955 yılında yayımlanan “The Talented Mr. Ripley” adlı romanından uyarlanmıştır. Her karenin kartpostal gibi gözüktüğü bir film hiç izlediniz mi? İşte bu, o filmlerden biri.

5) Only You (1994)

Robert Downey Junior ve Marisa Tomei bu filmde büyülü (ve komik) bir kombinasyon oluşturuyor.

6) A Bigger Splash

Muhteşem Tilda Swinton, Ralph Fiennes, Dakota Johnson ve Matthias Schoenaertes’in başrolü paylaşıyor. Seks, cinayet ve İtalya… Bir filmde başka neye ihtiyacınız var?

7) Captain Corelli’s Mandolin (2001)

Nicholas Cage’in başrolünde olduğu bu 2001 yapım filmin güzel bir hikâyesi, muhteşem bir sinematografisi ve unutulmaz bir müziği var.

8) A Room with a View (1985)

Bebek yüzlü Helene Bonham Carter’ın yanı sıra Maggie Smith, Daniel Day Lewis ve Judi Denich’in de yer aldığı A Room with a View, Belle Epoque sırasında aşka entelektüel bir yaklaşımla son derece eğlenceli bir komedi için sizi Floransa’ya götürüyor.

9) Vicky Cristina Barcelona (2008)

Woody Allen‘ın tartışmasız en iyi eserlerinden biri… Tam bir İspanyol ziyafeti!

10) And God Created Woman (1956)

Brigitte Bardot’u uluslararası bir yıldıza dönüştüren film. Bardot, 18yaşındaki bir yetim olan Juliette’i canlandırıyor ve zevk için dizginlenemeyen iştahı tüm St. Tropez’i sarsıyor.

11) Stealing Beauty (1996)

Avrupa’da aşık olmayı hayal eden Amerikalı kızlar için 90’lar filmi. Liv Tyler ve Jeremy Irons başrolü paylaşıyor.

12) Il Postino (1994)

Robert Ebert, “Filmin güzelliği sessizliğinde yatıyor” demişti. İtalya’nın sadeliğini çok iyi yakalayan en önemli İtalyan filmlerinden biri olarak sayılıyor.

13) A Good Year (2006)

Başrolünde Russel Crow ve Marion Ctoillard’ın oynadığı A Good Year filmini elinizde bir kadeh şarapla izleyin.

Filmlerle nostaljik bir Avrupa yazı için sizin başka öneriniz var mı?

Kaynak: Messy Nessy Chic