Koronavirüs süreci, tasarım alanında da ilginç fikirlerin ortaya çıkmasına yol açtı. İnsanlar sosyal mesafeyi korumak ve dışarı çıkmayı tekrar güvenli hale getirebilmek için kolektif yaratıcılıklarını kullanıyorlar. Dama tahtası gibi biçilen çimler de doğal bir sosyal mesafe alanı oluşturuyor.

Salgın, Polonya’nın Elblag kentini vurup şehrin çağdaş sanat galerisini kapatmaya zorladığında Mimar Adriana Kotynska, ziyaretçileri güvenli bir şekilde kamusal açık alanlarına çekmek için yenilikçi bir çözüm buldu. Galerinin aşırı büyümüş çimini yeşil bir dama tahtasına çevirdi. Ayrı sosyal izolasyon bölgeleri oluşturmak için çimler biçti.

Galeri, geniş çim alanını çeşitli kültürel açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapmak için halihazırda da kullanıyordu. Dünyanın dört bir yanındaki diğer yerler gibi bu mekân da piknik ve sanat atölyelerini içeren yaz planlarını iptal etmek zorunda kaldı.

Pandemi sürecinde Kuzey Polonya ciddi bir kuraklık yaşıyordu. Suyun yönünü değiştirmesi için galeri çimleri biçmeyi bıraktı ve uzamasına izin verdi. Biçilmemiş çim nemi mufahaza eder, toprak erozyununu önler, sıcaklığı düşürür, oksiken üretir, karbondioksiti emer ve aynı zamanda biyoçeşitliliği destekler.

Bu tasarım ile birlikte Kotynska hem etkinliklerini güvenli bir şekilde gerçekleştirdiğini ve hem de doğa dosta kaldığını düşündü.

Kotynska ve meslektaşları desenli çimi tasarlarken standart bir piknik örtüsünün boyutunu araştırdılar ve ardından kamusal alanlarda sosyal mesafe için yerel yönergelere göre bireysel alanların boyutları ile eşleştirdiler. Bu alan artık insanlara ayrı ayrı ama birlikte takılabilecekleri, yoga yapabilecekleri veya açık havada öğle yemeğinin tadını çıkartabilecekler yerler sundu.

Çimlerden oluşan sosyal mesafe alanı fikrini sevdiniz mi? Siz nasıl bir yaratıcılık ortaya koyardınız?

Kaynak: Urban Gardens Web