BBC Earth, araştırmaların doğa görüntülerinin mutluluğu artırdığını bulduktan sonra 10 saatlik beş adet “görsel ses manzarası” videosunu yayınladı. Bu 50 saatlik doğa sesi, size neşe ve huşu getirecek.

Doğa ile mutluluğu bibirine bağlayan çok fazla araştırma yapıldı. Ağaçların ve temiz havanın yokluğunun zihin ve bedene iyi gelmediği giderek daha açık hale geliyor. Uzun zaman kapalı duvar alanlarda kalınca hangimiz kendimizi kötü hissetmiyoruz ki? Bazen doğaya kaçacak vakit bulamayabiliyoruz ancak bir ekranda doğayı izlemek bile benzer olumlu sonuçlara sahip olabilir mi?

BBC Earth ve Kaliforniya Üniversitesi yapılan bir araştırma ile bu soruya evet cevabını veriyor. BBC Earth doğal dünyayı çeşitli belgesel çalışmaları ile ekrana getiriyor ancak yine de araştırma, doğa belgesellerini izlemenin sadece korku, memnuniyet, neşe, eğlene ve merak duygularında önemli artışlara yol açmadığını aynı zamanda yorgunluk, öfke ve stres duygularını da azalttığını ortaya koyuyor.

50 saatlik doğa sesi, size neşe ve huşu getirecek
Fotoğraf: Andrzej Kryszpiniuk/Unsplash

Televizyonda dağları görmenin, önünüzdeki dağları görmekle aynı etkiye sahip olduğunu hayal etmek zor. Her şeye rağmen, BBC Earth‘ün doğal dünyayla bağlarını geliştirerek mümkün olduğuna çok inandıkları gerçek mutluluğu getirme misyonu olan Gerçek Mutluluk Projesi‘nin arkasındaki itici güç belki de budur.

Projedeki girişimlerden biri, Planet Earth 2 çekimlerinin yatıştırıcı görüntülerinden oluşan görsel ses manzaralarının oluşturulması oldu. Bunları, belirli manzaralar boyunca uzun meditatif yolculuklar olarak düşünün ve belgesel izleme anlamında gerçekten pek bir şey sunmuyorlarsa da günümüzde biraz doğaya sahip olmanın başşka bir yolunu bizlere veriyorlar. 10 saatlik rahatlatıcı orman sesleri, üst komşunun bitmek bilmeyen inşaat sesinden çok daha iyi.

50 saatlik doğa sesi en azından kesinlikle denemeye değer.

10 saatlik rahatlatıcı orman sesleri
10 saatlik rahatlatıcı ada sesleri
10 saatlik rahatlatıcı dağ sesleri
10 saatlik rahatlatıcı çöl sesleri
10 saatlik rahatlatıcı çayır sesleri

Kaynak: TreeHugger

Daha fazla oku: Orman ses haritası ile doğanın kalbini dinleyin