Fairtrade International (Uluslararası Adil Ticaret Kurumu), COVID-19 salgınının çocuk işçiliğini son derece rahatsız şekilde artırdığı konusunda uyarıyor.

Yani bu, okullar kapalı olduğu için daha fazla çocuğun zorla çalıştırılmaya başlandığı anlamına geliyor. Kendi sağlık ve güvenlik endişeleri veya aile üyelerine bakma sorumlulukları nedeniyle hasat sezonu için Batı Afrika kakao ve Güney Amerika kahve tarlalarına akın eden daha az göçmen işçi var. Hasat çok emek isteyen ve zamana duyarlı bir işlem olduğundan çocuklar bu ihtiyacı karşılamak için getiriliyor.

Birçok yerde biliyorsunuz seyahat kısıtlı veya sınırlı. Geleneksel izleme organları tarafından bu tarz yasal olmayan durumlar daha az gözetim altında tutuluyor. Bu da bazı çiftçilerin kuralları kolaylıkla çiğnemesine yol açıyor. Fairtrade International, “Batı Afrika’daki kakao kooperatiflerinin, toplumlarında ağır çocuk işçiliği vakalarını rapor ettiklerini ancak harekete geçmek için hükûmet veya uzman desteği alamadıklarını” söylüyor.

COVID-19 çocuk işçiliğini artırıyor
COVID-19 çocuk işçiliğini artırıyor

Çocuk işçiliği yoksulluk ile bağlantılı

Bu şaşırtıcı değil. Ekonomik gerilemeler, yoksulluğa yol açtığı ve yoksulluk, reşit olmayan işgücüyle yakından bağlantılı olduğu için genellikle çocuk işçiliğinde artışlara neden olur. Ebeveynler hastalandığında ise bu maaşlar sadece kuruş kadar az olsa bile aileyi desteklemek için maaş almaktan çocuklar sorumludur.
Fairtrade America sözcüsü Mary Linell-Simmons’ın haziran ayında Innovation Forum Podcast’ine verdiği röportajında “Tarihsel adaletsizlik şu anda bu krizle birlikte gün yüzüne çıkıyor” şeklinde açıklama yaptı. Örneğin; kahvenin pound başına ortalama fiyatı 1,02 dolardır ancak Adil Ticaret, çiftçilerin elde ettiklerine göre en düşük sürdürülebilir fiyatın 1,40 dolar olduğunu söyler. Birçoğu para kaybediyor, bitkilerini daha kârlı hurma veya hindistancevizi yağı ile değiştirmek için uğraşıyorlar ya da devam etmenin finansal bir anlamı olmadığı için tarımı tamamen bırakıyorlar.

COVID-19 çocuk işçiliğini artırıyor
COVID-19 çocuk işçiliğini artırıyor

Yeni nesil gençler çalışmak istemiyor

Batı Afrika’da bir kakao çiftçisinin ortalama yaşı 50 ancak ortalama yaşam beklentisi sadece 60’dır. Yaşlı çiftçilerin yerini genç nesiller almıyor çünkü gençler günde 2 doların altında bu kadar sıkı çalışmak istemiyorlar. Bu gidişle mağaza raflarında çikolata olmayacak. Ya da çoğu, çok ucuz çocuk işçiliğiyle lekelenmiş kakaodan yapılmış çikolata olacak.

Fairtrade International, COVID-19’un yol açtığı çocuk işçiliğindeki artışla çeşitli şekillerde mücadele etmek için çalışıyor. Bu konudaki riskler konusunda farkındalığı artırmak için üretici kuruluşlarla birlikte çalışıyor. COVID-19’un getirdiği bazı mali zorlukları hafifletmek için yeni bir Üretici Yardım Fonu oluşturdu. Hükûmetleri, çocuk işçiliği konusunda harekete geçmeye ve çocukları korumak için daha fazla kaynak ayırmaya çağırıyor.

COVID-19 çocuk işçiliğini artırıyor
COVID-19 çocuk işçiliğini artırıyor

Adil ticaret sertifikalı ürünler

Adil ticaret sertifikasına sahip ürünleri satın almak daha güçlü tedarik zinciri oluşturmaya yardımcı olur. Bu sorumluluk tüketicilere de damlıyor. Alışveriş yaparken her zamankinden daha fazla adil ticaret sertifikalı kahve, çikolata ve diğer ürünleri seçmemiz gerekiyor. Şu anda bu zor bir karar gibi gelebilir çünkü özellikle adil ticaret sertifikalı bir çikolata daha pahalı ancan uzun vadede derin bir etkiye sahip. Adil ticaret sertifikalı ürün alarak “Bu ürünleri yapmak için çalışan çocukları hoş görmeyeceğim. Çocukların eğitimine ve oyun oynama hakkına ucuz bir fiyattan daha fazla değer veriyorum” şeklinde bir mesaj göndeririz.

Kaynak: TreeHugger

Daha fazla oku: Bugün doğan her çocuk iklim krizinden etkilenecek