Kanada parlamentosu geçtiğimiz pazartesi günü Balinaların ve Yunusların Esaretinin Sona Ermesi Yasası’nı kabul etti. Bu yasa ile birlikte balina ve yunus esareti yasaklandı.

Kanada artık balina ve yunusların eğlence amacıyla esaret altında tutulmasına ve yetiştirilmesine izin vermeyecek. Yasa, deniz memelerini veya suda yaşayan memeli hayvanları kapsıyor. Yeni yasa aynı zamanda demiz hayvanlarının tutulup üretilmesini, ithalat-ihracatını, canlı yakalanmalarını da yasaklıyor.

Bununla birlikte kurtarılanlar, yaralanmalardan dolayı rehabilite edilenler veya sınırlı bilimsel araştırmalar dahil olmak üzere tasarıda yine de bazı istisnalar da mevcut. Akvaryumlar, parklar ve hayvanat bahçelerinde halihazırda tutsak olan deniz canlılarının performanslarının sürüdürülmesine ne yazık ki izin verilecek ancak artık işletmeler yenilerini alamayacak.

Su eğlence parklarında hapsedilen deniz canlıarı korkunç travmalara maruz kalıyorlar. Uzmanlar, balinaların ve yunusların esaret altındayken, kronik sağlık sorunları, anormal davranışlar, aşırı can sıkıntısı ve yüksek sayıdaki bebek ölümleri dahil olmak üzere mazzam psikolojik ve fiziksel acılara karşı karşıya olduklarını belirtiyorlar.

Çocuklarınızı hayvanat bahçelerine, akvaryumlara, hayvanlı sirklere birlikte eğlenmek için götürmeyin. İyi niyetle düşünülmüş olsalar da çocuğunuzun bilinçaltına kötü tohumlar ekiyorsunuz. Çocuklarınızla yeşillik alanlara gidin. Birlikte oyunlar oynayın. Çocukların açık havada oynaması, ağaçlara tırmanması ve toprağa dokunması onları güçlendiriyor!

Umuyorum tüm dünyada, balina ve yunus esareti ile birlikte tüm esaretler son bulur.

Kaynak: The Mind Unleashed
Başlık Fotoğrafı: Matt Helbig/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!