Çoktan son bulan Van gezisinden geriye çok güzel anılar kaldı. Şimdi ise Arhavi’den sesleniyorum size. Biraz daha zamanım olsaydı yaz dönemini orada geçirebilirdim. Özellikle nemsiz ve serin havasından dolayı gerçekten biraz daha uzun kalabilirdim. Buralar yapış yapış dostlar!

Van’ın ufak havaalanı işlemlerinizi hızlandırıyor. Uçaktan indiğimizde hızlıca eşyalarımızı alıp arabayla kısa bir Van turu yaptık. Zaten merkezde öyle gezip, görülecek pek bir şey yok. Bildik binalar ve çarşı…

Kapalı çarşısında Hindistan’dan gelen eşyalar satılıyor ve çok fazla gümüş dükkânı var çünkü Ermeni esnafın Savat denilen gümüş işlemeleri meşhur. İnanılmaz güzeller…

Her tarafını gezemedim henüz ama Doğu’da görülebilecek yeşil yerlerden biri Van. Özellikle Gevaş bölgesi ağaçlar arasında…

Vizontele filmi de Van’da çekilmiş. Evimizin bahçesindeki sallanan koltuk da çekimlerden kalmaymış. Çekimler sırasında kurulan sinema ise daha sonra yıkılmış.

Sınırdan sonra başka hayatlar…

Ayrıca Van’ın kahvaltısı meşhurmuş. Sadece kahvaltı üzerine hizmet sunan birçok yer var.

İran sınırı olduğu için İran plakalı arabalar görmek çok olağan. Sınıra kadar yüzü gözü gözükmeyen kadınların sınırdan sonra da görülmeyen yerlerini arıyorsun. İçkiye, eğlenmeye geliyorlar(mış).

Göl kenarında bir bira güzel giderdi ama alkol satılan bir yere rastlamadım. Lakin Van’ın gezdiğim yerlerine göre çok tutucu olduğunu söyleyemem. İstanbul’a nazaran daha az çarşaflı kadın gördüm. Çok aşırıya kaçmamakla birlikte rahat giyinebilirsiniz. Zaten size turist gözüyle bakıyorlar.

Birçok arkadaşımdan “İyi cesaret ettin de gittin, tam da karışık zamanlar” diye söylemler almama rağmen büyük bir heyecanla gittim. İlk defa Doğu Anadolu bölgesini gezdim. En büyük üzüntüm bir fotoğraf makinemin olmamasıydı. Ayrıca çatışmalar belirli bölgelerde oluyordu. Kısacası keyifli bir geziydi benim için.

Van gezi rehberi ile ilgili yazı dizisini okumak için tıklayınız.

Başlık Fotoğrafı: Türkiye Fotoğrafları