Ulus’tan yürüyerek de gidebileceğiniz Anadolu Medeniyetler Müzesi gezerken en çok keyif aldığım yerlerden biri. İki katlı kocaman yerde insan dolanırken adeta zaman makinesi içinde yolculuk yapıyor hissine kapılıyor. Ankara’dayken kesinlikle gitmeniz gereken yerlerden biri. Girişi biraz tuzlu, 15 lira. Müze kartı geçerli olduğu için bu kadar para vermemenizi tavsiye ederim. Kendinize bu fiyata müze kartı çıkartarak sene içerisinde bu gibi pahalı birçok yere kartla ücretsiz girebilirsiniz.

Kocaman bir müze

1921 yılında açılmış bu müzenin içine girdiğinizde ilk çağdan bağlayıp sırayla dönemleri geziyorsunuz. O dönemlerdeki eşyaların günümüze kadar gelebilmesi hayret verici gerçekten. Taşlar üzerinde resimler, küpler, ev araçları, silahlar, takılar… Gez gez bitmiyor. Alt katta da Roma heykelleri ve eşyaları var. Giriş katında bir de kafeteryası ve hediyelik eşya dükkânı bulunuyor. Büyük ihtimalle pahalıdır.

Dışarı çıktığınızda ise çardaklar var. Bahçe dev küplerle süslenmiş. Girişteki büyük Türkiye haritalarını inceleyebilirsiniz. Nerelerden neler çıkmış haritada gösterilmiş. Girmeden göz atmak da fayda var.

Adres: Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Ankara
Telefon: (0312) 324 3160
E-Posta: anmedmuz@gmail.com
Ziyaret: Her gün 08:30–17:30 saatleri arasında açıktır.
İnternet: http://www.anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr/
Ulaşım: Ulus heykelden Ankara Kalesi’ne doğru hiç sapmadan devam ettiğinizde yol sizi müze girişine çıkaracaktır.

Başlık Fotoğrafı: Mehmet Akıncı