Arhavi’den İstanbul’a kardeşim bir ara gelmişti. Yavrum ilk defa geliyordu. Elbette güzelce gezdirmek ablaya düşüyordu. Kardeş ile İstanbul ayrı güzeldi.

Şansımıza da tam işe kabul edildiğim vakte denk geldi. Doya doya gezebileceğimiz iki günümüz vardı. Çok yoğun bir programla bir sürü müze falan gezmiştik. Sonra akrabalara geçti, takıldı kendisi. Cumartesi İstanbul Üniversitesi‘yle başladık. Ardından Kapalı Çarşı‘ya baktık. Özen mezede karnımızı doyurduk. Yürüye yürüye Ayasofya‘ya gittik. Sonra Yerebatan Sarnıcı‘na… Sonra İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi‘ne… Yine hemen yakınındaki Arkeoloji Müzelerini gezdik ve son olarak Tophaneyi ziyaret ettikten sonra Eminönü’nde keyif yaptık. Sonra artık eve gidelim dedik. Ayaklar felç olmuştu.

Ertesi gün. Deniz Müzesi, Saraylar Koleksiyonları Müzesi ve Taksim turu yaptık. Lakin iki gün boyunca Dolmabahçe Sarayı‘na giremedik. İlk gün zamanına yetişemedik. İkinci gün cebimizde para kalmamıştı. Müze kartı da geçerli değildi. Peah!

Dolu dolu güzel vakit geçirdik. Gitmediğim müzelere de ziyaret ettim. Bazı müzelerde fotoğraf çekilmediği için detaylı post yapamıyorum. Kısa kısa fotoğraf altlarında bilgi vereceğim.

Dolmabahçe Sarayı benim için lanetli sanırım. Bir türlü giremedim. Ziyaret ile ilgili detaylı bilgiye şuradan bakabilirsin. Lakin müze kartı geçmemesi çok sinir bozucu ve her tarafı da gezemiyorsun. Giriş beş lira. Harem ve Selamlık için ayrı ücret veriyorsun. Çüşş! Ortak bilet var bir de, o tam olarak ne oluyor bilmiyorum. Giremedim dediğim gibi. Son olarak uzun kuyruk oluyor.

Sergilenen eşyalar sanırım Dolmabahçe sarayından alınmış. Değişiyor arada. Giriş öğrenci 2, tam 2,5 lira. Girdiğinizde sergi salonu ufakça biraz. İçeri tarafta müze var. Keyifle gezdim şahsen. Fotoğraf çekmek yasak. Müze kartı geçersiz.

Topkapı sarayı

Bu kadar kalabalık bir yer görmedim ben. Yapışık ikiz gibi geziyorsun. Dolaysıyla baktığından pek bir şey anlamıyorsun. Hızlı olmalısın ve içerisi çok sıcak! Lisede halk oyunları yarışması için İstanbul’a gelmiştik. O zaman burayı daha rahat gezmiştik diye hatırlıyorum. Müze kartı geçerli. Giriş 25 lira. Harem ise 15 lira. Harem kısmında müze kartı geçerli değil.

  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul
  • Topkapı Sarayı, İstanbul