Ülen bu Tanrılar işini biliyor… En güzel yerleri seçiyorlar. Adatepe Köyü lokasyonunda konumlanan, Zeus’a ait olduğu düşünülen Zeus Altarı (1) da bu harika yerlerden biri.

Adatepe Köyü girişinde kalan Zeus Altarı‘na çok da uzun olmayan bir yürüş yapıyorsunuz. Zeytin ve çam ağaçları arasında… Sabah erken saatte giderseniz kimsecikler olmadan sessizliğin ve manzaranın tadına varabilirsiniz. Gün batımını seyretmek de çok güzel olacaktır. Dolunayda oranın tadını çıkarmak ise tarif edilmez…

Zeus Altarı’nın olduğu yerden tüm körfez ayaklarınızın altında kalıyor ve karşınızda Midilli Adası duruyor. Kazdağlarının tam tepesinde sessizliğe gömülmek inanılmaz. Manzara müthiş. Tabii beton yapılaşmayı gözünüzde yok ederseniz, neredeyse kusursuz.

Yalnız çok üzücüdür ki etraf pet şişe dolu. Kafamı duvarlara vurasım geliyor “NEDEN NEDEN?!” diye. Mükemmelliği bozmak mı zorundayız her zaman? Yetmezmiş gibi sarnıcın içinde de yüzen bira ve pet şişelerini görebiliyorsunuz.

İlyada Destanı‘nda Tanrıların Kazdağlarında yaşadığı ve Truva Savaşını  buradan izlediğini söylenir. Sunak nişleri, oturma platformu ve sarnıç mekânı; ayrıca küçük bir oda büyüklüğünde içinde su bulunan sarnıcı da (zeus Mağarası da deniliyor) yer alıyor. Merdivenlerden çıkmadan önce karşılaşılan yatır da Çanakkale Savaşlarına katılan Erdem Dede’ye ait.

Adatepe Köyü ve Zeus Altarı

Adatepe Köyü

Kazdağlarının batı yamacında, Küçükkuyu’dan 3 kilometre içeride bulunan bu şirin köy çam ve zeytin ağaçları ardına saklanmış; sahilden görünmüyor. Antik çağlardan beri yerleşimi devam eden köy, 1989 yılında tarihi sit alanı ilan edilmiş. Yani artık kimse kafasına göre çivi üstüne çivi çakamaz. Taşlardan yapılmış eski Rum evlerini ise günümüzde satın almak dudak uçuklatıyor. Türkiye’nin en pahalı emlak piyasasının döndüğü yerleşim yeri haline gelmiş burası. Sit alanı olunca birçok ünlü, ünsüz zengin yatırım yaparak, evleri restore ettirmiş. Orhan Pamuk‘un hiç oturmaya gelmediği bir evi bile bulunuyormuş.

Yazın turist kafileleri ile çok kalabalık oluyor. Oteller inanılmaz pahalı ve genelde de dolu oluyorlar. Ama ilginçtir ki 600 liraya bu tarihi evleri aylık kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca köyde faaliyet göstermeyen ilkokul binası, restore edilerek Adatepe Taş Mektep adı altında seminer, konferans, atölyelerin düzenlendiği bir mekâna dönüştürülmüş.

Selçuklular zamanı köye Türkler yerleşmeye başlamış. Barış içinde yaşıyormuş Türkler ve Rumlar… Yalnız mübadele sonrası Rumlar Yunanistan’a göçmek durumunda kalmış

Yolunuz düşerse Zeus Altarı’ndan haykırın ve taş evler arasında yürüyün…

(1) Antik Yunan tiyatrosunda, şenlikler başlamadan önce, Tanrılara ve özellikle Diyonizos’a şarap sunulan, kurban kesilen adak yeri. (TDK)