Nevşehir’de dolu dolu bir gün geçirdim ve buraya doğru yol aldığımı, Nevşehir Halk Ozanları Festivali yazımdan bahsetmiştim. Birbirine yakın mesafede yer alan bazı yerleri gezme fırsatım da oldu. Biraz bunlardan bahsedeyim ve ardından fotoğrafları inceleyin siz de.

Hacı Bektaş Müzesi

İlk olarak hemen dibimizde olan Hacı Bektaş Müzesi‘ne gittik. Girişte müze kartı geçerli, 18 yaşından küçüklere beeeleeş! Onun dışında üç liraya girebilirsin. İçerisi birçok bölümden oluşuyor. Bayağı büyük bir alan.

Türbe kısmına girerken bize garip geldi. Çünkü hiç görmemişiz. Bir yandan inceliyoruz; nedir nasıl değildir, diye. Öperek içeri girdiler. Sanırım Alevilere ait olan bir şey. Benim gördüğüm, bu insanlar gerçekten inançlarına bağlı. Tüm çevredeki yerlerde türküler çalıyor, Hz. Ali ile Atatürk resimleri her tarafta yan yana. Deneyimleri birebir içinde yaşamak gerçekten farklı.

Atatürk Evi

Belediye binasının karşısında ve Hacı Bektaş Müzesi’nin hemen aşağısında Atatürk Evi var. Zaten her ilde bir tane bulunuyor. Girişler ücretsiz. İki katlı ama ufak bir ev. Gezilip görülebilir.

Hacıbektaş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi’nden düz indiğimizde, soldan, bir dakikalık bir m sonra Arkeoloji ve Etnografya müzesi karşımıza çıkıyor. Girişler ücretsiz. Nevşehir çevresindeki kazılardan çıkan kalıntılar ve o yöreye ait kültürel eşyalar sergileniyor.

Nevşehir Müzesi

Hacıbektaş’ta bir gün geçirdikten sonra sabah erken kalktık ve kahvaltımızı yaptık. Ben, annem ve kardeşim merkeze doğru yol aldık. Zaten üç çeşit minibüs firması varmış. Bir tanesini bulup bindik. 30-45 dk mesafede uzaklıkta. Kişi başı 3 lira. Merkezdeki turist bilgilendirme yeri pazar olmasıyla kapalıydı ve zaten ağaçların arkasında saklanmıştı tabelası. Gerçi sora sora Bağdat bulunur demişler ve biz de merkezdeki Nevşehir Müzesi’ni ziyaret ettik. Zaten oradaki kişi bize gerçekten çok yardımcı oldu. Görmemiz gereken yerleri ve nasıl gideceğimiz konusunda. Pazar günü sessiz sakindi şehir merkezi. Müze turist bilgilendirme yolunun, ters ikametinde, biraz aşağısında. Giriş ücretsiz. İki katlı ve diğerlerine göre daha büyüktü.

Başlık Fotoğrafı: Alev Takıl/Unsplash