Başlamasına çok az zaman kalan Solarado 2020 Perseid Sky Show, hazırlıklarına son gaz devam ediyor. Pandemi sürecine denk gelmesi ile akıllarda soruların oluşmasının yanı sıra ikincisi yapılacak olan Solarado 2020 bu sene bizlere neler sunuyor? Tüm merak edilenleri Solarado’nın mimarlarından ve Sanat Yönetmeni Gözde Gökalemi ile konuştuk.

Röportajı okumadan önce festival ile ilgili gelişmeleri Facebook etkinlik sayfasından takip etmeyi unutmayın: facebook.com/events/467913960658846

Bu sene gerçekleşecek Solarado Festival hakkında bize bilgi verebilir misin? Çok uzun zamandır, insanlar malum durumlardan dolayı sıkıldılar, herkes bu yüzden bir hayli heyecanlı. Neler bekliyor bizi?

Evet, biz de çok heyecanlıyız. Bu sene etkinlik yapmak pandemi dolayısı ile çok riskli fakat biz katılımcılarımız için bu riski aldık ve şu an için her şey yolunda. Çok sıkıldık ve eğlenmeyi hak ettik diye düşünüyoruz.

Bu yıl 12-16 Ağustos tarihinde her zaman olduğu gibi yılın en büyük meteor yağmuru olan Perseid Meteor Yağmuru’nun en yüksek olduğu günlerde gerçekleşecek.

Kırklareli’nin Vize bölgesindeki lokasyonumuz longoz ormanlarının içinden akan buz gibi kaynak suyunun aktığı bir dere ile çevrili.

Funktion One ses sistemi

Etkinliğe 11 farklı ülkeden 50’nin üzerinde dj katılacak, bunun yanı sıra akustik performanslar da mevcut. Bu yıl 2 sahnemiz olacak. Bu sene de her zaman olduğu gibi Amygdala Sound System ile Funktion One kalitesinde müzik dinleme fırsatımız olacak.

Gece sahneyi aydınlatacak mapping için ise Mert Uzbaşlı aka Kage Bunshin, Volkan Karadağ ve Cem Akdeniz ile anlaştık. Solarado özel tasarımlarıyla katılımcıları büyülemeyi planlıyorlar.

Tasarımcı ve zanaatkar doslarımıza destek amaçlı oluşturduğumuz pazar yeri Solar Art Bazaar’a stand açmak isteyen katılımcılar cüzi bir ücret karşılığında katılım sağlayabilecek.

Ayrıca healing alanında, yoga, meditasyon çalışmaları ve atölyeler olacak. Katılımcılar gün içinde atölyelere katılabilecek ve interaktif oyuncaklarımızla oynayabilecek.

Solarada 2018 Main Stage

Gök taşı yağmuru altında dans etmek

Bu tarihi seçmenizdeki sebeplerden biri de Perseid Yağmurları. Ne olduğunu biraz daha açar mısınız? Teleskop imkânı olacak mı festivalde?

Vikipedi bize söyle bir açıklama yapıyor: “Perseid meteor yağmurları, 1992 yılında Dünya’nın yakınlarından geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından arda kalan kalıntılardan oluşur. Bu meteor yağmurları, Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleştiğinden her yıl aynı dönemde gözlemlenir. Her yıl Temmuz sonu – Ağustos başı civarında gözlemlenebilen olay en yoğun 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece gözlemlenir. Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden Perseid gök taşı yağmuru adı verilmiştir.”

Perseid Meteor Yağmuru, yılın en çok sayıda yıldız kayması gözlemlediğimiz meteor yağmuru olduğu için tercihimiz. Saatte 80 meteor ile acayip bir gök olayı silsilesi yaratıyor.

Bu sene de profesyonel teleskopumuz ile evrenin derinliklerine daha net bakabileceğiz.

Solara 2018

Solarado 2020 bu sene iki sahneye ev sahipliği yapıyor

Sahnede hangi isimleri dinleyebileceğiz? Tek sahne mi olacak?

Bu sene 2 sahnemiz var. Ana sahnede Ovni Records’un temel taşlarından Angry Luna, hem Luna Rave hem de amp swamp projesiyle katılacak, kitlenin yakından tanıdığı Cezzers, Blisargon Demogorgon, Wishi, Sensitive Seeds, Amp Swamp, Digital Shaman Records’un kurucusu ve bize Solarado 2018’de harika anlar yaşatan Zenkai, Microsphere, Athzira vs Cosmic Spiral, Eden Lake, Shaman Records’un genç yeteceği Ekahal, Erf, Xapoff, Sepsky, Elvan ve yine Sahman Records’un genç yeteneklerinden Siloka bizlerle olacak. Yabancı isimlerin yanı sıra Türkiye’den de 30’u aşkın isim bulunuyor.

Katava Records’un sahne yönetimini üstleneceği etkinliğimizde, Katava Records Label Night ve Digital Shaman Records Label Night gerçekleşecek.

Pandemi sürecinde tüm önlemler alınacak

Pandemi süreci hâlâ geçmedi. Organizasyon olarak siz nasıl önlemler alacaksınız? Katılımcıların kendileri ne gibi önlemeler almalılar? Bu süreçte kalabalık bir etkinliğe katılmanın riskli olduğunu düşünenler de var. Onlar için neler söylemek istersin?

Uzay bitkili sahne dekoru, teleskoplu bir festival bizi bekliyor.
Solarado 2018 Fire Show

Bu sene pandemi dolayısıyla ulusal ve küresel ölçekteki birçok etkinlik iptal edildi. Ancak bir süredir, dünyanın birçok bölgesinde kolektif yasam adına yeni denemeler ve bir aradalık kurguları için bazı adımlar atılmaya başlandı. Yeni kurallar, edinilen bilgiler çerçevesinde etkinlikler gerçekleştiriliyor ve insanlar güvenli bir şekilde kalabalıkta olmayı deneyimliyorlar. Biz de bu farkındalığı arttırmak, alınabilecek bütün önlemleri en güçlü şekilde alarak tekrar yan yana olmak istedik. Şimdilik her şey oldukça yolunda gidiyor. Katılımcılardan da en az bizim kadar özenli olmalarını, bu deneyimde hepimizin aktif rolü olduğunu unutmamalarını rica ediyoruz.

Uzay bitkileri ile karşılaşabilirsiniz

Solarado 2020 sahne dekoru ile ilgili biraz ipucu istesem?

Solarado 2018

Tüm dekor projenin sahibesi ve sanat yönetmeni Gözde Gökalemi tarafından tasarlanacak ve Solarado Art Crew tarafından inşa edilecek. Solarado 2018’e katılanlar hatırlayacaktır sahnemiz dev uzay bitkileri formundaydı. Bu sene de daha büyük ve detaylı bir uzay bitkisi ile karşılaşacaklar! Ve tabi ki ekstra sürprizlerle…

Ana dekorun haricinde sürpriz oyunlar ve enstelasyonlarla da katılımcılarımızı buluşturacağız. Bu sene de Art Galeri kısmı Killa Hands Collective’de her sene kendilerini geliştiren ekip bu senede dolu dolu bir art galeri hazırlığı içerisinde.

Peki, yer olarak neden Kırklareli’yi seçtiniz?

Bu tarz etkinlikler için hem şehirden uzak hem de ruhsatları tamam bir mekân bulmak gerçekten çok zor. Bu sene bu zor denklemi Kırklareli’de çözebildik. Lokasyonumuz Balkaya Doğa Park Otel muazzam doğal güzelliklerin içinden olmasının yanı sıra tüm izin ve ruhsatları tamamlanmış bir lokasyon.

Beşiktaş ve Kadıköy’den servis hizmeti

Festival alanına ulaşım nasıl olacak?

İstanbul Beşiktaş ve Kadıköy’den alana servis hizmetimiz var. Ayrıca Vize Otogar’dan da alana servis kalkacak. 0544 433 12 23 numaralı telefondan yer ayırtabilir, WhatsApp üzerinden de bilgi alabilirsiniz.

Solarado’nun patentli bir marka olduğunu duyduk doğru mu?

Evet, Solarado 2018’in güzel geçmesinin ardından marka patent başvurumuz başarıyla gerçekleşti. İlerde daha büyük ve güçlü etkinlikler yapabilmek için kurumsallaşmak çok önemli. Ekip olarak her şeyin düzgün ve yasal olması için elimizden geleni yapıyoruz.

Katılmak isteyenler biletleri nasıl temin edebilirler?

Solarado’nun Instagram ya da Facebook sayfalarından bize ulaşarak bilgi ve bilet alabilirler.