Geçen sene Türkiye’de ilki düzenlenen Sacred Aeon, 2018 senesinin en çok katılımlı festivali olmayı başarmıştı. Bu sene de, 28 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Karadere Park Orman’da (Fethiye) ikincisini düzenliyor. Sacred Aeon Festival 2019 ile bakalım neler değişmiş ve bizleri neler bekliyor?

Geçen seneyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçen sene festivalimizin ilk yılıydı. Doğumlar genelde sancılı olur, ama bizim için her şey neredeyse sorunsuz yürüdü. Beklentimizin üzerinde bir katılım oldu diyebilirim. 1000 kişi dolaylarında… İlk senemiz olmasına rağmen geçen yılın en kalabalık psy-trance festivallerinden biri olmayı başardık. Kısacası bizim için memnuniyet verici bir organizasyon oldu. Umarım katılımcılar için de öyle olmuştur.

Bu yılki etkinliği geç başlattınız, nasıl gidiyor çalışmalar?

Geleceğe dönük planlarımız arasında Kamboçya var. Kış döneminde festivalin beyin takımının büyük bir kısmı da oradaydı. Kamboçya’da bir beach bar ve kulüp projesini hayata geçirmekle meşguldük. Dolayısıyla festival programını biraz daha geç tamamladık. Sıkı çalışıp arayı kapamaya çalışıyoruz. Daha geç bile başlasak bu sene geçen senenin üstüne koyarak büyümeyi planlıyoruz.

Üçüncü bir sahne geliyor

Sacred Aeon 2019’da ne gibi değişiklikler yaptınız?

Bu sene ekibimizin bir bölümü değişti. Yeni ve dinamik ekip arkadaşlarıyla organizasyonu daha profesyonel bir şekilde yürütüyoruz. Tabii bir yandan bizi partilere çeken amatör ruhu da koruyoruz. Geçen sene çalıştığımız İranlı ve Avrupalı promoterlar yerine bu yıl nispeten daha Türkiye’ye yönelik bir kampanya yürütüyoruz. Bu senenin önemli değişiklikleri olarak üçüncü bir sahne (chillout sahnesi), healing area’da da daha fazla ve çeşitli etkinlikler, gönüllülerle gerçekleştireceğimiz ecodome inşaatını sayabiliriz. Ayrıca ileriye dönük planlarımızdan olan Kozmik Köy’ün tanıtımı da bu sene gerçekleştirilecek. Tabii bir de, bu sene muhteşem bir plajımızın olduğunu da eklemeyi unutmayalım. Yani gün boyu müziğin ve denizin keyfini birlikte çıkarabileceğiz.

Neler bekliyor katılımcıları?

Sacred Aeon Festivali’ni tipik Psychedelic festivallerinden ayrıştırmak istedik. Psychedelic müzik taşıyıcı unsurumuz olsa da programımız, üç sahnede deep house’tan technoya, chillout’tan electro’ya birçok farklı türü kapsayan bir müzikal yelpaze sunuyor. Çevre bilinci ve alternatif yaşam kültürünü odak noktasında tutan bir felsefeyle daha bilinçli ve nitelikli bir kitleye hitap etmeyi hedefliyoruz. Sacred Aeon’a gelen herkesin iyi vakit geçirmenin yanında bir şeyler öğrenip yeni bir bilinçle evlerine dönmesini istiyoruz.

Birçok farklı türü barındıran bir line-up

Line-up’ta hangi önemli isimleri dinleyebileceğiz?

Bu sene de line up’ımız oldukça geniş ve birçok farklı türü barındırıyor. Toplam üç sahnede 80’in üzerinde yerli ve yabancı sanatçı performans gösterecek. Sacred Aeon’un vazgeçilmezlerinden Technical Hitch, İsrail’in önemli isimlerinden ve Soulsclips’in organizatöru Atomic Pulse, Nano Records’un yükselen yıldızı Glactic Explorers, İngiletre psy sahnesinin önemli ve emektar yıldızı Shane Gobi, Yunanistan’ın en önemli isimlerinden birisi olan Wingman sanatçılarımızdan bazıları.

Bu sene farklı bir lokasyondasınız. Yeni yere neden geçtiniz? Ulaşım nasıl olacak?

Geçen sene bizim açımızdan ne kadar sorunsuz geçti desek de, tamamen dikensiz gül bahçesi değildi. Lokasyonun yerleşim yerlerine yakın olmasından dolayı zaman zaman çevreden şikâyetler aldık. Bu yüzden bu sene yeni lokasyonumuza geçtik. Burada beş gün sürecek kesintisiz bir partiyle, büyülü bir atmosferde çok iyi vakit geçireceğimize inanıyoruz. Ulaşım için geçen sene olduğu gibi servislerimiz olacak. Servislerle ilgili detayları önümüzdeki günlerde açıklayacağız.

Bilet fiyatları ne kadar?

Ülkece zor bir dönemden geçiyoruz ve biz herkesin biraz iyi vakit geçirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. O yüzden Türkiye’nin ekonomik şartlarını da göz önünde bulundurarak bilet fiyatlarımızı geçen seneyle aynı tutmaya karar verdik. Erken dönem avantajlı biletler şu anda Biletino üzerinden ve sayfamızdan 250 TL’ye satışta. Kapıda ise bilet fiyatımız 400 TL olacak.

Facebook etkinlik sayfası: facebook.com/events/2143497315728762/