İzmir’e gezmeye gittiniz. İzmir’de neler yapılır, hangi etkinliklere gidilir diye aklınızdan geçirdiniz. İzmir’in tarihi dokusunu içinize çekerken bazı zamanlarda da konser ve tiyatro gibi etkinlikleri de yakalamak istediniz. Tüm bunlarla birlikte en düzgün bilgiyi nereden bulabileceğinizi bilmiyorsanız size bir önerimiz var: Otuzbeşlik

Otuzbeşlik internet sitesinin kurucusu Bilsay Yıldırım ile sohbet ederek, meraklılarına tam olarak neler sunduklarını öğrendik ve gelecek projelerini de sorduk.

Merhaba Bilsay, öncelikle kısaca seni tanıyabilir miyiz?

18 yaşında Karşıyaka’dan çıktıktan sonra önce Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, devamında da San Francisco State University’de Yazılım Mühendisliği yüksek lisansıyla eğitimimi tamamladım.

Kaliforniya’da bir süre start-uplarda dolanıp, profesyonel olarak neler başarabilceğimi keşfetme şansı bulduktan sonra sekiz ay İstanbul’da hem profesyonel hem de gündelik olarak hayattan ne istemediğimi gördüm ve kendimi Londra’da buldum.

2008-2016 yıllarında Londra’da artık takipçisi olmasam da, futbol istatistikleri üzerine ayda 3 milyon+ kullanıcısı olan, SkySports, Daily Telegraph ve çok çeşitli markalarla çalışma fırsatı bulduğum, ilk günden itibaren Full Stack Developer yetileri geliştirdiğim, ayrılırken de CTO olarak ayrıldığım whoscored.com isimli projede ürünün her aşamasında çalışma fırsatı buldum.

Sekiz yıl sonunda, 2016 Haziran’ında her sekiz yılın sonunda olması gerektiği gibi hayatıma başka bir yön vermeye karar verdim ve üç aylığına biraz da ara vermek için benim için her zaman ayrı keyifli olan Urla, Altınköy’e geldim.

Üç ay sonunda kalmaya karar vermemdeki en büyük sebep, geldiğim günden bugüne kadar artarak keşfetmeye devam ettiğim İzmir’in üretim potansiyeli ve karşılaştığım güzel insanlar oldu.

Bilsay Yıldırım
Bilsay Yıldırım

Otuzbeşlik ismi ile bir internet siten var, nedir bu? Takipçilere ne sunuyorsunuz?

Proje ilk hayata geçtiğinde Karşıyaka’da büyümüş olsam da bir şehir rehberini hayata geçirebilecek kadar İzmir’i tanımıyordum. Benim mantığıma göre bir şehir rehberi yapacaksak bu şehri en iyi tanıyanlar ben ve bu projeyi beraber büyüttüğüm ekibim olmalıydı. O yüzden yıllarca veriyle uğraşmış bir yazılımcı olarak şehre bir yazılımcı gözüyle bakmaya karar verdim ve otuzbeslik.com‘u kişiselleşmiş bir şehir asistanı, her şehirde çalışabilecek bir platform olarak tanımlamaya başladık. otuzbeslik.com, önce şehirlinin gözünden şehrin mekanlarının, etkinlik ve festivallerinin, atölyelerinin, sanatçılarının, fark yaratan projelerinin, sosyal sorumluluk projelerinin, kısacası üreterek dünyayı güzelleştiren insanların bir alan bulabildiği, sonrasında da şehirlinin toplu taşıma bilgilerine, profesyonel tecrübe takası, fırsatlar gibi tek bir noktadan birçok ürüne erişebildiği web, iOS ve Android üzerinden ulaşılabilecek bir uygulama diyebilirim. Projenin en büyük hedefi şehirliyi şehire, şehri şehirliye bağlamak diyebilirim.

Peki, böyle bir ihtiyaç mı vardı? Neden İzmir?

İlk geldiğim üç aylık süreçte daha önce Türkiye’de pek de çalışmamış biri olarak ülkenin profesyonel hayatının dinamiklerini anlamaya odaklandım.
İzmir benim için alıştığım profesyonel alışkanlıklardan farklı ama inanılmaz bir potansiyeli olan bir şehirdi. İşe yarayan ve sürdürülebilir bir projeyi yaratabilmeniz için bazen 1 enerjilik işler için bazen 3 enerji harcamam gerektiğini kısa sürede anladım.

İzmir ve Ege’ye olan sevgim dışında, projeye İzmir’de başlamamın en büyük sebebi markaların desteğinden çok şehrin içinde birebir tanıştığım tiyatrocu, tasarımcı, heykeltıraş, müzisyen, yazılımcı gibi farklı alanlarda üreten insanların arasında hissettiğim potansiyeldi. İzmir, doğru açıdan bakarsanız ve kendi dünyanızı yaratabilirseniz üretimin keyifli olduğu havası, coğrafyası, insanlarının açık fikirliliği ve bazı alanlarda bakirliği ile bu projenin pilot bölgesi olmak için harika bir alan. Bunları söylemekle beraber bu söylediğim her şeyi başarmak için ilk koşul samimi olmak yoksa İzmir’in ilgisini çekmek gerçekten çok zor.

Sanırım İzmir gibi büyük bir şehrin hem otuzbeslik.com gibi bir şehir asistanına hem de dünya standardlarında çalışma ortamı bulabildiği bir projeye ihtiyacı olduğuna inandığımız için bugünlere geldik diyebillirim.

Otuzbeşlik ekibi
Oturzbeşlik ekibi

Etkinlik seçerken dikkat ettiğiniz noktalar var mı yoksa her etkinliğe yer veriyor musunuz?

İçerik planlaması ilk başladığımız günden itibaren çok hassas davrandığımız bir konu. Doğru ya da yanlış, olabildiğimiz kadar objektif olup kendi hayal ettiğimiz dünya için içerik çıkarmaya gayret ediyoruz.

Örnek vermek gerekirse dünyanın güzellik yarışmaları olmadan daha güzel bir yer olduğunu düşünüyoruz. Cinsiyetçilik tabanlı, hayvan haklarına, çevreye duyarsız projelere yer vermiyoruz. Hatta popüler mecralarda çok fazla tanıtım alanı bulamayan projeleri öne çıkarmaya çalışıyoruz. Fanzinler, müzisyenler, bağımsız tiyatrolar, teknoloji odaklı etkinlikler, film okumaları, sanatçılar, tasarımcılar, kısacası üretenleri keşfetmek bizi heyecanlandırıyor diyebillirim.

Şu an sadece İzmir ile sınırlı olan bu yapıyı ilerleyen zamanlarda genişletmeyi düşünüyor musunuz?

Kesinlikle düşünüyoruz. Bu projenin son aşaması. İstanbul, Eskişehir, Ankara dışında Londra, Barselona, Berlin de radarımızda diyebilirim. Bu noktada otuzbeslik.com’u şehirleri de birbirine bağlayan bir platform olarak görüp, her şehir için o şehri bilen ve o şehrin heyecanlandırdığı kişilerle partnerlik yaparak ilerlemeyi düşünüyoruz. Açıkçası kod yazmak işin kolay kısmı, bir şehri tanımak ve sevmek projenin olmazsa olmaz koşulu. Bu noktada da güvendiğimiz ve inandığımız kişilerle partnerliklere çok açığız.

Aralık ayında İzmir’de öne çıkan etkinlikler nelerdir? Hangilerini tavsiye edersiniz?

Birikim Atölyesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz aylık kısa film etkinliği Alternatif Kısa, bu ay toplumsal cinsiyet eşitsizliği alanında çalışmalar yapan Turuncu Dernek özel seçkisi ile 4 Aralık’ta Fransız Kültür Merkezi’nde.

4 Aralık’ta İzmir’de ilham veren işler yapanların hikayelerini 20 saniyede anlattığı sunum etkinliği PechaKucha, 23’üncü kez EGİAD Sosyal Kültürel Etkinlikler Merkezi olarak kullanılan tarihi Portekiz Sinagogu’nda gerçekleşecek.

22 Aralık’ta ise “Değişime hazır ol” mottosuyla yola çıkan S-Talks sahnesi Okan Bayülgen, Oğuzhan Uğur gibi konuşmacıları ağırlayacak.

Platform ile ilgili ne gibi gelişmeler bizleri bekliyor?

Projenin ilk aşaması şehrin mekanlarını, etkinliklerini, festivallerini yakalamaktı. Sonrasında bunların tanıtımını yapmaya başlayınca yerel yeni medyaya dönüşmeye başladık.

Bu noktada da içerik ekibimiz sayesinde İzmir’de anlamlı bir yer edindiğimizi düşünüyorum. Geçen aylarda kişiselleşme özellikleri ekleyerek projeyi kişisel şehir asistanına daha çok yaklaştırdık. Şu anda sırasıyla atölye biletleri, etkinlik ve festival biletleri, toplu taşıma bilgileri, rezervasyon, çevrim içi sipariş, şehrin akıllı verileriyle entegrasyon için önümüzde bir senelik yoğun bir süreç var.

İşin bir diğer boyutunda da markaları üreticilere bağlayan yeni ürünler çıkaracağız. Özellikle bu son kısmın İzmir’in ilerleyişine doğru yönde, olumlu katkı sunacağını düşünüyoruz.

Bu sırada bir tane örnek vermek gerekirse Fransız Kültür Merkezi’nde Birikim Atölyesi’yle beraber artık 3’üncü senesine girmiş ve her ay düzenli kısa film ihtiyacını karşıllayan Alternatif Kısa etkinliğimiz gibi, alanında uzman ve heyecanlı insanlarla birlikte hayata geçirdiğimiz projeleri artıracağız.

Benim kişisel isteğim İzmir’de kendi müzik grubum gibi psychedelic rock, ambient, desert rock türünde müzik yapan grupların sahne alabileceği bir festival düzenlemek ama o güne kadar otuzbeslik.com olarak İzmir’de birçok etkinliğin tanıtım sponsorluğunu üstlenerek festivallerin içinde yer almaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yıl daha aktif yer alıyor olacağız.

İzmir’deki etkinlikleri kaçırmamak için sizi nerelerden takip etmeliyiz?

Otuzbeşlik iOS ve Android uygulamalarının yanında, www.otuzbeslik.com internet sayfasından uygulamaya ulaşabilirsiniz. Tadımlık olarak da sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takibe alabilirsiniz.

Son olarak eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Her şeyden önce şu ana kadar beraber çalıştığımız ve şu anda mevcut projeyi büyüten otuzbeslik.com ekibine çok teşekkür etmem gerekiyor. Şu anda başka bir ekiple çalışmayı hayal bile etmezdim.

Son olarak da belki zorlukları olan bir coğrafyada olduğumuz söylenebilir ama ben buna biraz farklı açıdan bakmayı tercih ediyorum. İzmir’de öğrenilecek, öğretilecek, keşfedilecek ve güzelleştirilecek çok fazla alan var. Bunu, nezaketi en öne koyarak, sürekli kendimizi geliştirerek, biraz da büyük düşünmekten korkmadan ilerlemek için bir fırsat olarak görüyorum. Bu yüzden hem kullanıcıların fikir ve yorumlarına, hem de partnerlik yapabileceğimiz kişilerle etkileşime her zaman çok açığız. Bize her türlü iletişim için info@otuzbeslik.com üzerinden bir yazmaları yeterli. Çok teşekkür ederim.