Her gün meyve ve sebze yemek sağlıklı bir yaşam için önemlidir. Peki, tüm bu vitaminler, mineraller ve lif ile birlikte mikroplastik parçacıkları da yuttuğunuzu söylesek nasıl hissederdiniz? Bilim insanları yapılan son araştırmalar ile birlikte meyve ve sebzelerin içinde mikroplastikler buldu.

Çevresel Araştırma dergisinde yayınlanan bir araştırma, meyve ve sebzelerin topraktan mikroplastik parçacıkları emdiğini ve birileri onları yiyene kadar bu parçacıkların orada kalıp, bitkisel dokulara taşındıklarını ve böylece insan vücuduna aktarıldığını buldu.

Çeşitli üniversitelerden araştırmacılar, havuç, marul, brokoli, patates, elma ve armut gibi çeşitli yaygın meyve ve sebzeleri analiz ettiler. Bunlar, araştırmacıların MP’lerin (mikoplastik parçacıklar) ve NP’lerin (nano-plastikler) diyet alımlarını daha iyi değerlendirmelerine olanak tanıyan meyve ve sebzeler oldukları ve genellikle günde en az bir kez de olsun tüketildikleri için seçildi. Küçük meyve satıcısından süpermarketlere kadar farklı kaynaklardan satın alındı.

Araştırmacılar, elma ve ardından armudun en çok kontamine meyve örnekleri ve havuçların da en fazla kontamine sebze olduğunu buldular. Marul, havuç örneklerinde bulunanlardan fiziksel olarak daha büyük olmasına rağmen, en az sayıda mikroplastik parçacık içeriyordu.

Daha fazla oku: İrlandalı genç sudan mikroplastik maddeleri ayıklayan projesiyle global bilim ödülü kazandı

Çocuklar daha fazla maruz kalıyor

Hem yetişkinlerin hem de çocukların Tahmini Günlük Partikül Alımı en çok elma yedikten sonra ve en az havuç yedikten sonra arttı. Bununla birlikte çocuklar, vücut ağırlıklarının daha düşük olması nedeniyle daha fazla partikül aldılar. Çocuklar, daha küçük miktarlarda yemelerine rağmen vücut ağırlığıyla bağlantılı olarak maruziyetleri yetişkinlere göre daha fazla.

Bu çalışma, yenilenebilir meyve ve sebzelerde mikroplastikleri ilk tespit eden araştırma olmasından dolayı önemlidir. Daha önce deniz tuzu, bira, su, kabuklu deniz ürünleri, şeker, toprak ve hatta hava gibi başka kaynaklarda bulunmuşlardı. Ancak asla taze ürünlerin içinde bulunmamıştı. Bu araştırma, mikroplastik kirliliği ile ilgili ne yazık ki endişe verici bir keşif.

Araştırma yazarları, nanotoksisite ve bunun hem bitkilerin hem de inanların sağlığına zarar verip vermediği konusunda daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulundular. Önümüzdeki yıllarda muhtemelen daha fazla ilgi görecek.

Meyve ve sebzelerin içinde mikroplastikler var ise ne yapacağız o zaman? Çevremizde Sevinç Abla gibi ekolojik tarım ile uğraşan insanları bulup, gıdanızı bu kişilerden alabilirsiniz. Ayrıca şehrinizde Gıda Kooperatifi olup olmadığını araştırabilirsiniz. Eğer bahçeniz ve zamanınız varsa kendi yiyeceğinizi üretebilirsiniz.

Kaynak: TreeHugger