Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, tek kullanımlık plastikleri aşamalı olarak kaldırmayı hedefliyor. Eğer bunu başarabilirse büyük bir fark yaratacağı kesin.

Devlet Planlamaya göre, Çin, tek kullanımlık plastik ürünlerin üretimine, satışına ve kullanımına ilişkin kısıtlamaları arttıracak.

Çin’de işlenmemiş plastik atıkların büyük kısmı depolama alanlarına gömülüyor veya nehirlere atılıyor. Birleşmiş Milletlere göre de tek kullanımlık plastikler dünyanın en büyük ekolojik sorunlarından biri.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Ekoloji ve Çevre Bakanlığı yeni bir tasarı yayınladı. Buna göre, 2020’inin sonuna kadar plastik torbalar Çin’in tüm büyük şehirlerinde yasaklacak; 2022’de de tüm şehir ve kasabalarda yasaklanacak. 2025 yılına kadar, taze ürüler satan pazarcılar bu yasaktan muaf tutulacak.

Daha fazla oku: Plastik kirliliği hakkında 18 gerçek ve yapılabilir 10 yöntem

Peki, Çin’in plastik ile ilgili çalışmaları sadece plastik torbalar ile mi sınırlı? Hayır, diğer plastiklerle alakalı hedefleri de mevcut.

Paket servisi olan restoranlardaki plastik kap kaçaklar ve plastik kurye paketleri gibi diğer ürünler de aşamalı olarak kaldırılacak. Bu yılın sonunda restoranlardaki tek kullanımlık pipetler yasaklanacak. 2025 yılına kadar, kasaba ve şehirlerdeki tek kullanımlık plastik ürünlerin tüketiminin yüzde 30 oranında azaltılması hedefleniyor. Tarımsal kullanım için 0.01 milimetreden daha kalın plastik filmlerin yanı sıra 0.025 milimetreden daha kalın plastik torbaların üretimi ve satışı da yasaklanacak.

Daha fazla oku: Sıfır Atık Yaşam Rehberi

Hangi bölgeler ve sektörlerin, hangi coğrafi alanların bu yasakların içine girdiği henüz belli değil.

Çin halihazırda geri dönüşüm oranlarını arttırmak için çalışmalar yürüyordu. 2018 yılında plastik ithalatını yasaklamıştı. Atık mücadelelerin bir parçası olarak daha fazla ürünün yeniden kullanılmasını sağlamak için bazı temeller oluşturmaya çalışıyor.

Kaynak: The Guardian
Başlık Fotoğrafı: Marc Newberry/Unsplash

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!