60’lar karşıkültürünün, Haight-Ashbury hippi hareketinin ve psikedelik akımın doğuşunda önemli bir rol oynayan The Trips Festival, San Francisco’daki Longshoreman’s Hall’de 21 Ocak 1966’da başladı ve üç gün sürdü. Etkinlik bütün asit testleri; müzik, dans, tiyatro, ışıklar, “Day-Glo paint” ve ücretsiz halüsinojenik maddeler sağlayan vahşi partiler içindeki en ünlüsüydü. 

The Trips, LSD’nin “babası” Ken Kesey’in ortağı Stewart Brand tarafından tasarlandı. Kesey’in kurduğu Merry Pranksters ekibinin bir üyesi olan Brand ayrıca Whole Earth Catalog’un da yayıncısıydı. Bu katalog hippiler için ufuk açıcı, kalın bir kitaptı.

Organizatörlerin amacı, ışık şovlarının, canlı müziğin ve diğer duyusal uyarıcı efektlerin tek bir deneyime dönüşmesini sağlamaktı. O zamanlar halen daha yasal olan maddeler elbette gayri resmi yollarla temin edildi ve bolca dağıtıldı. O günler Tom Wolfe’un The Electric Kool-Aid Acid Test adlı yapıtında güzelce anlatılmış: “Asit testleri psikedelik döneme aitti. Bu testlerin hepsi 1966 Ocak ayındaki Trips Festival’a doğru giden direkt bir yolda ortaya çıktılar. Ayrıca ‘mixed media’ çalışmaları da, bu festivaldeki ışık ve film gösterimleri, blacklight, rock ‘n’ roll, kasetler ve projektör lambaların kombinasyonundan doğdu.” Etkinliğin tanıtımını yapan sanatçı Bob Masse’nin posterleri ise 60’ların psikedelik sanatı hakkında ilk örnekleri sağlamaktaydı.

Dev isimler The Trips Festival sahnesinde

Festivalde bölgenin en önemli müzik grupları da sahne almıştı: Grateful Dead ve Janis Joplin’in Big Brother ve The Holding Company’si… Asit rock’ın ve Jefferson Airplane’in yüksek vibratolu elektronik sound’unun, Mothers of Invention’ın ve birçok diğer grubun -Wolfe’nin deyimiyle- “anneleri” asit testlerindeki Grateful Dead idi.  Etkinlikte, Grateful Dead sponsoru ve aynı zamanda Bay Area’nın LSD baronlarından biri olan Stanley Owsley’in sağladığı dolu LSD torbaları dolaştı…

Etkinlikten sonra Wolfe, bu etkinliğin, asit meraklıları için yeraltı hareketinin ilk ulusal basın toplantısı olduğunu söyledi. 2016 yılında Trips Festival’in 50’nci yıl dönümünde konuşan Stewart Brand ise: “İnsanlar Trips Festival’e kıyafetleriyle, sarhoş olarak ve dans etmeye hazır bir şekilde geldiler. En güzel şey buydu yani bence en önemli şeylerden biri seyircinin olmamasıydı” dedi.

Kaynak: Cosmic Magazine