Gerçeküstü herptil resimleri ile kendi adıma beni kalbimden vuran C. M. Kösemen, geçenlerde güzel bir haberi bizlerle paylaştı. Tüm çalışmalarını Decade ismi ile kitaplaştırarak, dijitalde ücretsiz bir şekilde paylaştı. Çizimleri kadar fotoğraf çalışmalarını da ilgi ile takip ediyorum.

Görüşmeyeli nasılsın Memo, her şey yolunda gidiyordur umarım?

İyi günler. Her şey iyi gidiyordu ki bütün dünyanın yüzleştiği virüs salgını patladı. Bu olay karşısında az-çok herkes gibi ben de şaşkınlığa kapıldım ve dehşete düştüm. Son bir buçuk aydır sadece alışveriş ve temel ihtiyaçlar için evden çıktım. Ama şimdi alıştım. Korkmak yerine halime şükrediyorum…

Tüm çalışmalarını bir kitapta “Decade” ismi ile derledin. Bu 10 yıl boyunca biriken çalışmaları kitaplaştırma sürecinden bahseder misin?

2010 yılında, Empire Project galerisinin direktörü Kerimcan Güleryüz’ün teşviki ile gerçeküstü, renkli resimler yapmaya başladım. Her resmimi bitirdikten sonra fotoğraflayarak kayıt altına alıyordum. Son beş yıldır da bu görsel kayıtlar ile bir kitap oluşturmakta idim. Her defasında “Tamam bu sene sonu yayınlayacağım” diye diye 2015 yılından 2020’ye kadar geldim. Bu sene, virüs salgını patlayınca tanıdığım sanatçıların çoğu, elini taşın altına koyarak bedava içerik üretmeye, online sergiler ya da aktiviteler yapmaya başladı. Ben de bu fırsattan istifade ederek bu kitabı tamamladım, online olarak yayınladım. Güzel bir dönüm noktası oldu, çünkü bundan sonra uzun bir süre kimse resim sergisi açamayacak.

“Virüs salgını biterse deneyebilirim”

Decade isimli bu kitabını basılı olarak da yayınlamayı planlıyor musun?

Virüs salgını dinerse deneyebilirim. Ancak basılırsa çok pahalı bir kitap olacak. 600’den sayfa, tamamı renkli baskı bir kitabın basım maliyeti neredeyse 1000 lirayı buluyor. Satış fiyatı bunun da üzerinde olur. Offset basım yoluna gidersem masraflar inebilir – ancak offset baskıda da yüklü sayıda sipariş verilmesi zorunlu; 500, 750, 1000 adet. O zaman bile bir koyanın ücreti 100 liranın üzerinde olur. Ve o kadar sayıda kitabı alacak insan Türkiye’de bulunmaz, Dünya çapında bile satılmaz. Stok elde kalır, batarım. Çünkü bu tip kitaplar çok sınırlı kitlelere hitap eder. Uzun lafın kısası, basılırsa herhalde sipariş karşılığı, koleksiyonerlere özel edisyon üretilecek bir kitap olur. Ancak önce virüs salgınının bitmesi lazım.

10 yıl gerçekten uzun bir süre. Çalışmalarında nasıl bir değişim gözlüyorsun?

Hem uzun, hem de göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Cihangir’deki bekâr evimin salonunda, yerlere kâğıt serip gecenin körüne kadar resim yaptığım, sabah 8’de de uyanıp işe gittiğim günler dün gibi geliyor. Resimlere bakacak olursak, ilk başta hep tekil figürler yapmışım. Sonra bir arka plan belirmiş ve birçok figürün cirit attığı, doğadaki çıldırtıcı karışıklığa öykünen kompozisyonlar ortaya çıkmış. Resimler kronolojik olarak dizildiği için, okuyan herkes bu evrimi görebiliyor.

Kitabı ücretsiz bir şekilde dijitalde yayınladın. İncelemek isteyenler nereden indirebilirler?

Tabii ki! www.tiny.cc/kosemenart adresinden herkes indirebilir. Keyfini sürün!