İzmir’de yaşanan depremzedelere ufak da olsa merhem olabilmek adına yapılan AIA 8 | S.O.S İzmir isimli albüm yayınlandı. Tüm fonlar depremzedeler için harcanacak. (You can read the interview in English language below.)

Bandcamp hesabından albümdeki track’leri üç kez dinleyebilir ve satın alabilirsiniz. Ayrıca sadece albümü satın aldığınızda dinleyebileceğiniz bonuslar da mevcut.

Batuhan Güven a.k.a Hydratech’i bu güzel projeye önek ayak olduğu için tebrik ediyor ve gönülden sevgilerimi iletiyorum. Albümde kendisinin de F*** The White Rabbit isimli bir parçası yer alıyor. Aynı zamanda ülkemizden Serkan Eles (Inshainc) ve Holymania‘nın (Analise Swamp) parçalarını da dinleyebilirsiniz.

Bu zor günlerde, koleksiyonluk bu albümü satın alarak projeyi destekleyebilirsiniz. S.O.S İzmir albümü ile ilgili birkaç detayı da Jeff 23’e sorduk. Merak edenler aşağıdan okuyabilir.

Rave anlayışını bu amaç için harekete geçirmeyi neden seçtiniz? Bu fikri aklınıza ne getirdi?

Bildiğiniz gibi ihtiyaç sahibi olan özellikle evlerinden çeşitli sebeplerle kaçmak zorunda kalan mültecilere yardım etme fikri aklımıza 2015’te tanıştığımız, Güney İtalya’da bir mülteci kampında çalışan bir arkadaşımızdan sonra gelmişti. Tam da Yunanistan kıyılarına ölü bedenler vurmakta iken bu insanlar evlerinden genelde savaş nedeniyle kaçmak zorunda kalıyordu. Ancak Avrupa’da evinden değişik nedenlerle kaçan birçok mülteci de bulunuyor. Geçmiş birkaç yıl içinde 6 albüm çıkardık. Toplanan para Yunanistan ve Fransa’da ön saflarda yer alan değişik mutfaklara ve malzeme alımına aktarıldı. Ayrıca birçok ülkede konuyla ilgili bağış kampanyaları da yapıldı. Ana olarak Calais, Londra’da bulunan ve İngiltere’deki mülteci ve evsizlere yardım yapan halk mutfakları ve kardeş organizasyonlar ile çalıştık.

Karşılıksız sevgi ve diğer kardeş insanlarımız

Ocak 2020 ve Covid-19 pandemisinin başlangıcından beri seyahatlerim sırasında dünyanın dört bir yanından raverlar ve parti insanları ile tanıştım. Kendimde yurtdışında kapalı kalmış biri olarak birçok iyi arkadaş edindim. Mart ayından beri Kampot Kamboçya’da yaşıyorum. Burada tanıştığım ve Lübnan’a dönmek zorunda olup, Beyrut’taki patlamanın ardından bir albüm yapmak isteyen bir arkadaşımıza yardımda bulunduk. Patlama arkasından yardıma ihtiyaç ailelere yardım amacı güden bu albümü organize etmesi ve ihtiyacı olan fonları sağlayabilmesi için kendisine gönüllü yardımda bulunduk. Ayrıca daha sonra Kamboçya’dan Türkiye’ye dönen ve bizden İzmir Depremzedelerine yardımcı olabilme adın bir albüm için yardım isteyen bir arkadaşımıza da yardım ettik. (Noel’de yayınlanan albüm bu amaçla yapılmıştır.) Bu konuda kıvanç doluyuz tabii ki. Bu tür zamanlarda karşılıksız sevgi ve diğer kardeş insanlarımız o kadar önemlidir ki, bu ileriye gitmenin tek yoludur. Felaketler her zaman olur ve yardım toplanmasını teşvik edip ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilmek en azından camia olarak yapabileceğimiz bir şey.

Mültecileri ve bu kapsamda eski yayınlanan albümlerden toplanan kaynakları unutmuş değiliz ve doğru kanallara aktarılmasını sağlıyoruz. Gelecekte de daha birçok albüm yayınlayıp Kuzey Avrupa’dan kıtanın tümüne ihtiyaç sahipleri için yardımlarda bulunmaya devam edeceğiz.

Daha fazla oku: Mission Lebanon | Aktivist sanatçılardan Lübnan’a destek

“Geniş bir katılım yelpazemiz oluştu”

S.O.S İzmir compilation kapsamında bulunan sanatçılar kimler?

2015’den beri çıkardığımız 6 albüm boyunca bize gönüllü olarak track veren koca bir sanatçı havuzumuz oluştu. Kendilerine FB grupları üzerinden ulaştık. Tabii ki Fransa’da ve Avrupa’nın diğer bölümlerinde yıllarca rave’lediğimiz ve parti organize ettiğimiz zamanlardaki bağlantılarımıza danıştık. Alışılageldik bir şekilde FB gruplarını ve bağlantılarımızı yeni albümler için track istemek için kullandık. Değişik yerlerde tanıştığımız ve bağlantılarını bu albümlere destek olmak ve track vermek için kullanan birçok yeni arkadaşımız da var. Sonuç olarak şu anda Avrupa dışından da geniş bir katılım yelpazemiz oluştu. Özellikle Güney Amerika (Kolombiya ve Bolivya), Lübnan, Türkiye ve Tayland mesela. Bu sanatçılar tüm cömertlikleriyle yardımda bulundular ve tabii ki onlar olmasaydı bu çapta saygıdeğer bir proje çıkarmamız imkansız olurdu. İlk dalga albümlerden sonra birçok sanatçımız kendisini bulmuş ve müzikal araştırmalarını ve prodüksiyonlarını geliştirme fırsatı bulmuştur. Sanatçılar zaman içinde kendilerini geliştirdiklerinden dolayı da bence bu albümlerde birçok yüksek kalitede track bulunuyor.

“Herhangi bir bürokratik yolda harcanmadan doğrudan depremzedelere aktarıldı”

Bu toplama albümlerden kazanılan para nasıl kullanılacak?

Toplanan para Batuhan Güven yani DJ Hyrdratech’in yardımlarıyla (kendisi bize bu albümü çıkarmamız için ulaşan kişidir.) İzmir Metropolitan Sosyal Servislerine dağıtılmıştır. Kendisi ayrıca yine diğer depremzedelere yardım kampanyalarıyla ilişki içerisinde olduğundan bu yolla yardım herhangi bir bürokratik yolda harcanmadan doğrudan depremzedelere aktarılmıştır. İzmir de bu depremde 2500 ev yıkılmış ve yaklaşık 8500 kişi evsiz kalmıştır.

S.O.S İzmir albümünü satın alıp projeyi desteklemek isterseniz Bandcamp hesabından erişebilirsiniz.


Why did you choose to mobilize part of the rave scene for this cause? What hit you?

As you may know, we came up with the idea of helping people in need, mainly refugees who had fled their homelands due to various reasons, after meeting a friend working for a refugee camp in South Italy in 2015. Around the time that dead bodies started to wash up in Greece, these people began to flee mainly from war, but many other refugees at European shores ran away for various reasons. We published six albums over the last few years, and the obtained money went to multiple kitchens working on the front line in Greece and France. We also bought supplies and helped run donation campaigns in other countries. We worked mainly with refugee community kitchens and sister organizations based in Calais-London, helping refugees and the homeless throughout the UK.

“After the explosion in Beirut”

Since January 2020 and right after the Covid-19 pandemic, I have met ravers and party people around the world during my travels. Also, I have made many new friends during the summer by being stranded abroad. We helped a friend who had to return to Lebanon from Kampot, Cambodia, where I was residing since March. Then he intended to make an album after the explosion in Beirut.

We volunteered to organize this album to help him fundraise his project for aiding families in need. I also made a friend who has returned to Turkey from Cambodia, who asked us to help them raise funds for the Izmir earthquake victims (the album that has just been released at Christmas). We obliged with the pleasure, of course. In these times, unconditional love for our fellow human beings is so important, and it is the only way to move forward. There are disasters all the time, and this is the least we can do as a community, try and help gather funds for those in need. We intend to continue for sure.

We haven’t forgotten the refugees and funds from the old albums that are still being collected as they will go to the right place. We will be publishing more albums in the future to help those in need, from Northern France to all over Europe.

“We have a comprehensive range of participants”

Who are the artists in S.O.S İzmir compilation?

We had a massive pool of artists who kindly volunteered to train us for the first six albums since 2015. We contacted them via FB groups and, of course, from our connections during many years of raving and organizing parties in France and Europe. As usual, using FB and our networks online, we put out a request for new tracks for the new albums. Of course, we have many new friends that we met in various places recently that have contacted their network of friends to help, and some have given us tracks as well! As a result, we have a far more comprehensive range of participants from outside Europe, South America ( Columbia and Bolivia ), Lebanon, Turkey, and Thailand.

These artists are very generous, and without them, it would be impossible to pull a project like this with massive respect. Since the first albums’ wave, many have come into their own and advanced in their musical research and production. I have found these new albums to contain many high-quality tracks as Artists are improving massively.

How will the money collected from these compilation albums used for?

The money collected will be distributed via Izmir Metropolitan Social Services with Batuhan Guven, aka DJ Hydratech (who contacted us to organize this compilation ). He is also in close contact with various fundraising campaigns helping the earthquake victims. This way, the aid will go directly to victims, and every penny will be appropriately used and not wasted in bureaucracy. In Izmir, around 2500 houses are destroyed, and about 8500 people are homeless.