Güzel bir gecenin ardından dans etmeye doyamayanlar, parti bittikten sonra after ile devam ederler. Bu after mekânı bazen birinin evi olurken bazen de başka bir mekân olabilir. Mesela İstanbul gibi büyük şehirlerde after yapan yerler de var. İşte bu noktadan yola çıkan After Night ekibi de, psy-trance partilerinin after’larını düzenleyerek freaks’lerin bpmlerini bir süre daha canlı tutuyor.

Ekibi biraz tanıtabilir miyiz?

After Night oluşumu Onur Pekinöz ve Gözde Gökâlemi tarafından kuruldu. Dekor kısmı ile Gözde Gökâlemi ve dekor ekibimiz, müzik kısmı ile de Onur Pekinöz ilgileniyor.

After Night fikri nasıl ortaya çıktı?

Kitle olarak yılın büyük bir kısmını güneyde geçiriyoruz. Güneydeki etkinlikler, günler süren festivaller ve partiler oluyor genelde ve katılımcılar uzun saatler dans etmeye ve partinin içinde bulunmaya alışıyor. Kış gelip şehre dönüldüğünde, kapalı mekânlarda 7-8 saatin üzerine çıkmayan partilerin katılımcılara yetmediğini gözlemledik ve bu boşluğu değerlendirmek istedik. Hem dj arkadaşlarımıza kitleleriyle buluşmaları için daha fazla fırsatı yaratmış olduk.

Organizasyon nasıl işliyor? 

After Night’ı, kendi yaptığımız ve organizasyon yapan arkadaşlarımızın düzenlediği partilerin ardına konumlandırıyoruz. 04:00-05:00 civarında biten etkinlikleri sabah 10:00-11:00’e kadar uzatmış oluyoruz. Şu ana kadar İstanbul’da düzenlenen pek çok etkinlik gecesinin ardından sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmeye devam etmek isteyen tüm katılımcalara partiye devam edebilecekleri müzik ve mekân imkânı sunduk. Ana etkinliğin bitmesine yakın diğer mekâna geçiyor ve dekor hazırlıklarını tamamlıyoruz. Sabahlama meraklıları geldiğinde her şey hazır, müzik başlamış oluyor.

Ankara’da “After”lar evlerde devam ederken İstanbul gibi büyük şehirler mekânlarda yapılıyor. Neden böyle oluyor? Ankara gibi yerlerde de mekânlarda “After” düzenlense sizce tutar mı?

Ankara’da bu kültürle iç içe olan dostlardan aldığımız dönüşlerde gecenin daha uzun sürmesini onlarında istediğini anlayabiliyoruz. Tabi denemek lazım.

“After Night bize göre bir kültür”

“After” bir kültür mü? Kavramı biraz daha açar mısınız?


Evet bize göre kesinlikle bir kültür. “After Party” kelime anlamı olarak parti sonrası anlamına geliyor. Genelde Ankara’daki gibi evlerde devam eden bu partiler ses problemleri, kalabalık ve benzeri sebeplerle mekânlarda yapılmaya başlanmış olmalı. Sonuçta bir etkinlik, konser ve benzeri buluşmaların sonrasında düzenlenen, gecenin son etkinliği neden bir mekân da devam etmesin? Böylece evde yapılan “After”harın ev sahibine sorun olmasının önüne geçilmiş oluyor. Türkiye’de eskiden bu kültür daha yaygındı fakat şu an içinde bulunduğumuz durum yüzünden maalesef insanlar bu tarz etkinlikleri düzenlemekten çekiniyorlar. Çoğu mekânın ruhsat sorunu oluyor. Mekân konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz. Aslında bu insanlar sadece eğlenmek istiyorlar hepsi bu.

Facebook sayfası: facebook.com/afternightparty/