Bazen öyle anlar geliyor ki her şeyi bırakıp, en yüksek dağın tepesine kendimizi bırakmak istiyoruz. Çoğumuz ne yazık ki sosyal bağımlılıklarımızı bırakamıyoruz ve kentsel konforumuzdan uzaklaşmak istemiyoruz. Ekseriyetin bunu başaramamasına rağmen yine de ormanda yalnız yaşayan bazı insanlar var.

Fotoğrafçı Danila Tkachenko, Rusya ve Ukrayna ormanlarının yaban doğasında yalnız başına yaşayabilmek için topluma sırtını dönmüş insanları fotoğrafladı. Birbirinden ilgi çekici bu fotoğrafları, Escape isimli kitabında bulabilirsiniz.

Thachenko kitabına, Andrey Tarkovsky’in “Bir bireyin topluma ihtiyacı yoktur, bireye ihtiyacı olan toplumdur. Toplum bir savunma mekanizması, bir çeşit oto korunmadır. Birey, sürüde yaşayan hayvan gibi değil, kendi yalnızlığında, doğaya, hayvanlara ve bitkilere yakın, onlarla ilişki halinde yaşamalı” güçlü söylemine yer vermiş.

Thachenko “Modern toplumdaki iç özgürlük meselesi hakkında endişeliyim: sosyal çevre ile çevrelenmişken bu ulaşılabilir bir durumda mı? Okul, iş, aile – bu döngüye bir kere girdin mi kendi pozisyonunda tutsaksındır” şeklinde açıklama yapıyor.

Thachenko aynı zamanda, “Örgütlü toplum yapısının dışında yaşarken bir insan pragmatik ve güçlü mü, yoksa kimsesiz ve deli mi olacak? Bunun ortasında nasıl kalırsınız” gibi, toplumun bize söyleyeceği şekilde yaşamaya zorlandığımızda kimliğimizin gerçekte ne anlama geldiği ile ilgili soruları da ortaya koyuyor.

Aynı zamanda Escape, 2014 yılındaki Dünya Basın Fotoğraf Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı.

Danila Tkachenko’ın ormanda yalnız yaşayan insanları derlediği Escape isimli kitabını buradan satın alabilirsiniz.

Daha fazla oku: Sistem dışında yaşamayı seçen insanlar