Her tarafımızı kablolar sardı. Her cihazımızı her gün belki de günde birkaç kere şarj etmemiz gerekebiliyor. Tüm bunların yanında bazı firmalar, yenilenebilir enerji fikirleri ile bu şarj konusu üzerine daha pratik çalışmalar yürütüyor. Özellikle kablosuz cihazları kullanmayı çok sevsek de şarjları ne yazık ki çok daha hızlı bir şekilde bitiyor. Powerfoyle teknolojisi “Always charging” sloganı ile bu soruna çözüm sunuyor.

İsveç’in karbon pozitif girişimlerinden biri olan Exeger, kendi kendini şarj eden kulaklıkların yanı sıra elektroniklerin günlük yaşamımıza farklı yollardan uyum sağlayabilmesi için çok daha akıllı ürünler üretiyor. Bununla birlikte kablosuz kulakların sinir bozucu şarj problemini ortadan kaldırmak isteyen birçok meraklı ses markasından biri olan JBL ile ortaklık kuruyor.

Exeger şirketinin CEO’su Giovanni Fili, on yıldan uzun bir süredir güneş pili malzemesi üzerine çalışıyor. Artık çalışmalarının sonuçlarını günlük elektronik kullanımızda da yararlanabileceğimiz bir noktaya getirdi. Powerfoyle olarak isimlendirdiği kumaş ile cihazları şarj etmek için güneş ve iç mekân ışığını (düşük ortamdan güçlü endüstriyel ışığa kadar) kullanıyor.

Powerfoyle: Kulaklığınızı bu yeni kumaş ile şarj edebilirsiniz

JBL ile yakın zamanda yaptığı işbirliği ile malzemenin pratik sonucu görebilmek için ilk gerçek hayat ürününü ortaya çıkardı: Reflect Eternal isminde kablosuz, kendi kendini şarj eden kulaklık ürettiler. Bu yılın sonunda da piyasaya sürülecek.

Powerfoyle denilen kumaş esnek bir plastik tabaka üzerine basılmış ve son derece ince katmanlardan oluşuyor. Katmanların su geçirmez ve dayanıklı olması için plastik ile kapatılmış.

Powerfoyle: Kulaklığınızı bu yeni kumaş ile şarj edebilirsiniz

Şirket aynı zamanda powerfoyle teknolojisinden yapılmış bir sırt çantası da üretti. Günlük kullanımdayken cihazlarınızın şarj edilebilmesi için bir güç bankası da bu çantaya eklendi.

Powerfoyle teknolojisinin nanomalzeme katmanları iç ve dış mekân ışığına maruz kaldığında fotosentezin doğal prensibini taklit ediyor ve güç cihazları ile pillere elektrik üretiyor. Ayrıca üretim tekniğinin de sıfır emisyon kullandığını ve toksik olmadığını söylüyorlar. Şu an firma materyal üzerinde daha esnek davranabilmek için çalışmalar yapıyorlar. Mesela kavisli yüzeyler henüz yapılamıyor.

Bu teknoloji beni biraz heyecanlandırdı. JBL ile birlikte çıkardıkları bu yeni kulaklıkları yakından görmek isterdim.

Kaynak: It’s Nice That

Daha fazla oku: Mantardan yapılan bitkisel deri