Her gün 60 dakika bisiklet sürerek evinizin 24 saatlik elektriğini üretebileceğinizi biliyor muydunuz? Kolay ve pratik teknolojilerle insanlığı, doğayı, gezegeni çok güzel bir şekilde devam ettirebilmenin farkındalığı ne kadar acı!

İnsanların çoğu genellikle enerjinin yüksek maliyetinden ve egzersiz yapmaya asla zaman bulamamaktan şikâyet ederler. İşte bu iki sorunu kökünden çözmüşler. Ne kadar güzel!

Free Electric hybdrid bike kurucusu Manoj Bhargava’ın paylaştığı video ile günlük rutinini yaparken evde elektrik üretmenin mümkün olduğunu gösteriyor. Kişi bisiklet pedallarına bastığında, bu hareket, jeneratörü çalıştırıyor, jeneratörü döndürüyor ve pili şarj ediyor. Bir saatlik bir pedal çevirmesiyle bir kırsaldaki haneye 24 saat enerji sağlayabiliyor. Hem enerjinizi üretiyor hem de sağlığınızı koruyabiliyorsunuz.

Temiz ve ücretsiz enerjiye erişimin sağlanması, yoksulluk çeken toplulukların sadece evlerini aydınlatmakla kalmayıp aynı zamanda internete bağlanmalarını da sağlayacaktır. Bhargava, fakir toplumlarının fakir olarak devam etmesinin nedenini güç olmamasına bağlıyor. Bunu da ücretsiz enerji bisikletiyle düzeltmeyi hedefliyor.

Eğer her bir ev bu bisiklet ile günde bir saat harcarsa, bir bisiklet potansiyel olarak küçük bir köye elektrik sağlayabilir. Gelişmiş toplumlarda ise bu, enerji maliyetini ve obeziteyi düşürmeye yardımcı olur.

Manoj’un planı önümüzdeki yıl Hindistan’da 10 bin bisiklet dağıtmak. Ayrıca servetinin yüzde 90’ını yardım ve araştırmaya kullanacağına söz verdi.

Umuyoruz Manoj, sözünde duran biridir.

Daha fazla oku: Süper kahramandan daha iyi ne var? Bisiklet süren süper kahraman