Magic of the Chaos – First Anniversary Experience partisi ile ilk defa Ankara’da DJ performansı sergileyecek iTouch, onun hayatının öyküsünde, müziğin nasıl yer bulduğunu bizlere anlattı. Herkesin sevdiği ve başarılı bulduğu bu ismi, etkinlik öncesinde daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Aytaç, bize kendinden bahsedebilir misin?

Selamlar, öncelikle 16 Şubat’ta Ankara Kite’da düzenlediğiniz etkinliğe davetinize istinaden Magic of the Chaos ailesine teşekkür ederim. Kendimden bahsetme konusunda epey sıkıntı çeken birisiyim, hatta müzik, hayat öykümde bu eksikliği giderme noktasında kendine yer buldu. Böyle bir ihtiyaç üzerine sanırım, önce müziği gereğinden fazla ciddiye alan bir dinleyici, yanı sıra da icracı oldum.

Müziğe nasıl başladın? Çok iyi davul çaldığını biliyoruz.

Profesyonel müzisyenlik meselesi, daha iyi bir planım yokken faturalarımı ödeyecek bir yol olarak karşıma çıktı. Yaşamak için çalmak da epey zorunlu ve de keskin bir motivasyon kaynağı oldu. Üstelik müzik gibi, üzerine konuşmayı sevdiğim bir konuda, bana ukalalık yapma ve ahkam kesme şansı verdi.

“Elektronik müzik hayatımı kurtardı”

Fotoğraf: Alahattin Kanlıoğlu

Elektronik müzik hayatına nasıl girdi?

Müzisyenliğin götürüsü olarak sürekli analiz eden bir kulağın yorgunluğu, performans hatalarına ve egolara tahammülsüzlük; beni müzik dinlemekten alıkoymaya ve dinlediğim eseri, ortaya konulmuş “iş” olarak algılatmaya başladığı esnada elektronik müzik hayatımı kurtardı. Psychedelic rock her zaman odak noktamdı ama bu lezzet, elektroniğin mükemmeliyetçi “kafa açmayan” yapısıyla birleşince sadece ve sadece sound’u dinleyebileceğim müzik tarzını tekrar bulmuş oldum.

Psy-trance müzik projen olan iTouch’ı anlatabilir misin?

iTouch projesi, katıldığım ilk rave party’den yaklaşık 10 yıl sonra oluştu. DJ tanımına tümleşik olduğunu düşündüğüm “kafa bükmek” büyük sorumluluk meselesiymiş gibi geldiğinden, bu esnada buna cesaret edebilecek deneyimi edinmeye çalıştım. 2015 birazcık da bu konuda arkadan ittirildiğim yıl oldu, pek de sevdim diyebilirim. Dark progressive özellikle zenonesque çalarak başladım, sonrasında full-On, twilight, forrest ve hi-tech çalmaktan da keyif alır oldum.

“Müziği sadece iyi ya da kötü olarak ayırabiliyorum”

Diğer sanatçıların aksine psy-trance’ın birçok tarzını çalıyorsun. Bunun avantaj ve dezavantajları nedir sana göre?

Bazı tarz isimlerini tanımlama ve ambalajlama gereği zikretmek zorunda kalsam da, müziği sadece iyi müzik/kötü müzik olarak ayırabiliyorum. DJ olarak da günün hangi saatinde çaldığım, benden önceki ve sonraki vibe, ses düzeni, akustik, setup, kafa ve hava koşulları çalacağım müziği doğaçlama olarak belirliyor. Avantajı, en azından bana; herhangi bir saatte, herhangi bir enerjide, herhangi bir dikteye yer vermeden anı hissettirmesi, dezavantajı da bütün bu parametreleri kabinde değerlendirip karar vermenin sorumluluğu sanırım.

Fethiye’de bazı mekânlarda yine çalıyorsun. Seni dinlemek istesek nereye gelmemiz gerekiyor?


“Friday I’m In Trance!!!” seslenişi ile sosyal medyada paylaştığım, çoğunlukla Fethiye civarında ve yine çoğunlukla rave mantığında olan küçük buluşmalar olmakta.

“Ankara’ya DJ olarak ilk gelişim”

iTouch: "Psychedelic rock her zaman odak noktamdı"
Solarado Solar Eclipse Celebration 2018

16 Şubat’ta Ankara’da gerçekleşen, birinci senemizi kutladığımız “Magic of the Chaos – First Anniversary Experience” partisinde bizimle birlikte olacaksın. Bu özel gecede bizimle birlikte olduğun için çok teşekkür ederiz. Bununla ilgili neler söylemek istersin?

Ankara’ya hep davulcu olarak gelmiştim, hafızam beni yanıltmıyorsa DJ olarak ilk gelişim, asıl ben teşekkür ederim bu sebeple. Şu ana dek sizinle olan iletişimimizde karşımda birinci değil de onuncu yılını kutlayan bir ekibin profesyonelliğini gördüm, belirtmeden geçemeyeceğim. Şimdiden pek keyifli bir gece olacağının sinyallerini alıyorum.

Yeni projeler var mı? Önümüzdeki sezonda seni nerelerde dinleyebileceğiz?

Hazır yola çıkmışken, bir sonraki durak 22-24 Şubat’ta Antalya’da Mind Manifest Project’in hazırladığı Free Earth Festival 2019 pre-event olacak. 25-28 Nisan’da Karia Psytrance Gathering, 5-9 Haziran’da Metacore Festival, artık gelenekselleşen Back to Nature Festival September Ritual şu an netleşen buluşmalarımız.

Son olarak eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Umarım 16 Şubat’ta, ekibinizin doğum gününde hep birlikte güzel bir deneyim yaşarız ve yaşatırız, çok teşekkür ederim ilginiz için, sevgiler… Feed your head!!!

Instagram: www.instagram.com/aytaccelender
Facebook: www.facebook.com/iTouchthedj

Kapak Fotoğrafı: İlk fotoğraf Pelin Hisarcıklılar, ikinci fotoğraf Farhood.